Biskup Malý v ČT promluvil o chybách papeže Jana Pavla II.

25.04.2014 19:52 | Zprávy

O tom, že bývalý papež Jan Pavel II. měl své chyby, že není správné zavádět politiku nevměšování se do vnitřních záležitostí Číny i o tom, že by v katolické církvi nemusel platit přísný celibát, hovořil v dnešním pořadu České televize Interview biskup Václav Malý.

Biskup Malý v ČT promluvil o chybách papeže Jana Pavla II.
Foto: apha.cz
Popisek: Biskup Václav Malý

O bývalém papeži Janu Pavlu II., který má být 27.dubna prohlášen za svatého, mluvil Malý většinou v pozitivním duchu. Vyzdvihl například jeho zásluhy na pádu komunistického režimu v zemích bývalého východního bloku. Jan Pavel II. prý ale chyboval v tom, že dopustil přílišnou centralizaci církve. A také, „že ne příliš citlivě reagoval na teology osvobození v jižní Americe“.

Mluvilo se i o změně české politiky vůči Číně, kdy má hlavní důraz být kladen na obchodní spolupráci, otázka lidských práv má poněkud ustoupit do pozadí. Moderátorka připomněla nedávno pronesená slova premiéra Sobotky, který uvedl, že v souladu s politikou EU bude naše země akceptovat politiku jedné Číny a nebude se vměšovat do čínských vnitřních záležitostí a že nebude uznávat exilovou tibetskou vládu.

To, co se děje v Tibetu, je nemravné

Malý v této souvislosti poukázal na to, že slova o nevměšování se do vnitřních záležitostí jsme často slýchávali v minulém režimu. Podle něj je dobré jednat o obchodních záležitostech, ale tyto zájmy by neměly převážit. Bez bližšího upřesnění také uvedl, že to, co se děje v Tibetu je „velmi nemravné“.

Biskup Malý se dotkl také často diskutovaného tématu, kterým je přísný celibát platící pro duchovní v katolické církvi. Připustil, že by mohli vedle sebe v církvi působit ženatí i svobodní duchovní. Rozhodnout o tom by se ale mělo na celocírkevní úrovni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…