Hana Marvanová se podle vlastních slov ráda podílela na novele zákona o obsazování mediálních rad. Politické strany si ostatně samy vetkly do programů, že napříště budou mediální rady obsazovány transparentněji a v zájmu všech skupin obyvatelstva. Dnešní praxe tomu však neodpovídá.
„Podle expertů, kteří sledovali volby do rad za poslední období, je tichým tajemstvím, že v Radě ČT mají dnes většinu lidé vybraní ČSSD. Proto zřejmě tento návrh ve vládě ČSSD nepodpořila, ač to měla mnoho let v programu. Přitom žádná politická strana by neměla uplatňovat dominantní vliv na veřejnoprávní média,“ prohlásila Marvanová v rozhovoru pro Lidové noviny.
I dnes je sice v zákoně stanoveno, že členy rad navrhují různé spolky a organizace, ale ty jen zakrývají zájem politiků stojících v pozadí. Napříště by měly víc prostoru dostat vysoké školy, církve, odbory, zástupci mládeže a tak podobně. Stranou nemají zůstat stát ani politické strany, ale už by neměly mít dominantní vliv.
Dnes členy Rady vybírá a odvolává Poslamecká sněmovna. Napříště by tak měly činit různé profesní skupiny a to včetně těch, které se podílejí na tvorbě produkce veřejnoprávní televize a veřejnoprávního rozhlasu.
Jak Česká televize, tak Český rozhlas proti úpravám zákona protestovaly.
Marvanová by ale viděla v naší legislativě ještě další změny. Je přesvědčena, že svoboda médií by měla být zakotvena i v Ústavě, aby byla svoboda médií chráněna na té nejvyšší úrovni. Především pro lidi, kteří v médiích pracují. Napříště už by mělo být těžší nutit pracovníky médií k tomu, aby média vydávala zprávy, které jsou v souladu se zájmy majitele. Média by tu neměla být od toho, aby posilovala zájmy svých majitelů, ale proto, aby svobodně šířila informace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp