Češi se nestarají o své mrtvé, starat se pak musí stát

30.12.2011 22:46 | Zprávy

Čím dál více se české hřbitovy potýkají s vypovídáním hrobových míst. V Praze jich je momentálně volných 25 tisíc. Stále více také roste počet případů, kdy se o pochování zemřelých musí postarat stát. Před pěti lety bylo takových případů 140, letos okolo 900.

Češi se nestarají o své mrtvé, starat se pak musí stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel Zesnutí Svaté Bohorodice na Vinohradském hřbitově

Pět set korun je stále více cennější než pronájem jednoho hrobu na rok, příbuzní zemřelí mají smůlu. Pronájmy ruší desetitisíce lidí – hlavně ve velkých městech. V Praze přestal platit každý sedmý.

"Každý den lidé nebo zájemci nechtějí dál proplácet, ruší smlouvy, takže je to čím dál horší," řekl ředitel Správy pražských hřbitovů Bedřich Bedrník České televizi. "My jsme největší hřbitov v Moravskoslezském kraji a také se s tím potýkáme. Lidé cestují více, mají více starostí a někteří míň peněz," poznamenala správkyně Ústředního hřbitova ve Slezské Ostravě Nataša Lukášová.

Stát letos utratil téměř šest milionů

Roste i počet sociálních pohřbů, kdy se k nebožtíkovi nepřihlásí nikdo. Zpopelnění pak automaticky platí stát. Zatímco v roce 2007 takto stát vydal jen několik set tisíc, letos už to bylo skoro šest milionů. Zásadní zlom nastal před třemi lety, kdy byl zrušen pětitisícový příspěvek na pohřebné.

60 procent pohřbů je bez obřadu

Opačný problém ale mají například ve vesnici Vavřinec, kde mají opačný problém. Místních 840 obyvatel by si hřbitov přálo, zatím tu ale chybí. Rozmáhá se i další české specifikum, a to nevyzvedávání uren. Stovky jich totiž na policích pohřebních ústavů zůstávají. V České republice také rapidně přibývá pohřbů bez obřadu. Své blízké tak uloží víc než 60 procent pozůstalých.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nip

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…