Čína manipuluje? A USA... Ilona Švihlíková boří domněnky

07.08.2019 17:20 | Zprávy

Obchodní válka USA s Čínou vstoupila na novou úroveň. Amerika označila Čínu za měnového manipulátora. Pochopení pro tento krok však příliš nenachází.

Čína manipuluje? A USA... Ilona Švihlíková boří domněnky
Foto: Repro Youtube
Popisek: Donald Trump na konferenci CPAC

Ekonomka Ilona Švihlíková již v minulosti připomněla, že pojem „měnový manipulátor“ vytvořily USA a podle toho je s ním také nakládáno. V případě dnešní Číny ale podle ekonomky nejsou naplněna ani současná, Američany vymyšlená kritéria.

Pravda je pouze to, že Čína má s USA výrazně aktivní obchodní bilanci. To je ovšem spíše vina USA než Číny. Další kritéria „měnového manipulátora“ ale Čína nesplňuje. Neexistuje důkaz, že by za účelem poškození obchodního partnera chtěla záměrně oslabit svou měnu, spíše se v posledních měsících pokoušela o opak. Výrazný přebytek běžného účtu se snaží „rozpouštět“ podporou domácí poptávky.

KOMENTÁŘ ILONY ŠVIHLÍKOVÉ

„USA ovšem Čínu hned označily na manipulátora, aniž by splňovala dvě ze tří kritérií, které si USA samy stanovily,“ dodává ekonomka. Zajímavostí přitom je, že samy USA se hlásí ke strategii „slabého dolaru“ a Donald Trump neváhá za tímto účelem tlačit nejen na obchodní partnery, ale i na americkou centrální banku. Dělají tedy přesně to, co Číně vytýkají.

Prezident Trump podle Švihlíkové sní o tom, že bude prostřednictvím dolaru zajišťovat Americe ekonomickou výhodu oproti ostatním. Právě v tom prý spočívá jeho filozofie „Make America great again“. „Jenže plně vyhlášená měnová válka mezi velmocemi je dalším stupněm destabilizace světové ekonomiky,“ varuje ekonomka.

A není to pouze její názor. I Financial Times ve svém komentáři varují, že „vnímat obchod jako hru „vítěz bere vše“ způsobí globální ztráty“.

Prezident Trump je prý podle všeho přesvědčen, že Čína jeho tlaku ustoupí, ta to ale zjevně nemá v úmyslu. Poslední vlna cel na čínské výrobky, které Donald Trump vyhlásil, prý ukazuje absolutní zhroucení důvěry mezi oběma supervelmocemi.

KOMENTÁŘ FINANCIAL TIMES

Finančnické noviny prezidenta Trumpa varují, že „tady nejde o handrkování o nemovitosti na Manhattanu“, ale o střet supervelmoci se zemí, která se síle supervelmoci přinejmenším blíží. Zatímco v rámci severoamerické obchodní organizace NAFTA se Trumpovi síla vyplatila, Čína je opravdu soupeř jiné úrovně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána pro Fialu? Tentokrát po pokusu o puč v Jižní Koreji

8:31 Rána pro Fialu? Tentokrát po pokusu o puč v Jižní Koreji

V Jižní Koreji to vře. Prezident vyhlásil stanné právo a oznámil národu, že neměl jinou možnost. Jen…