Do rozhodnutí Nejvyššího soudu mohou aktivisté zůstat v Klinice

03.02.2018 9:33 | Zprávy

Do rozhodnutí o dovolání u Nejvyššího soudu mohou aktivisté zůstat v budově bývalé kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Soud odložil vykonatelnost soudního rozhodnutí na vystěhování. ČTK to sdělil Arnošt Novák z kolektivu Autonomního sociálního centra Klinika, informaci potvrdila tisková mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová.

Do rozhodnutí Nejvyššího soudu mohou aktivisté zůstat v Klinice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solidární pochod za zachování centra Klinika, kterému Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových odmítl prodloužit smlouvu

Loni v lednu soud rozhodl, že aktivisté musí budovu patřící nyní SŽDC vyklidit a uvolnit. Rozhodnutí potvrdil v září odvolací pražský městský soud a aktivisté měli budovu opustit do poloviny října. Klinika však nadále funguje.

Zástupci kliniky nyní obdrželi rozhodnutí Nejvyššího soudu. „Rozhodl o odkladu výkonu soudního nařízení na exekuci do té doby, než Nejvyšší soud rozhodne ve věci sporu mezi námi a SŽDC,“ řekl ČTK Novák. „Do rozhodnutí soudu, které může trvat několik měsíců, by tak exekutor nebo policie kliniku neměla vyklízet,“ dodal Novák.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který měl dům ve správě a s aktivisty podepsal smlouvu o výpůjčce, a SŽDC vedou s autonomním centrem spory o nezákonné obohacení. V listopadu Obvodní soud pro Prahu 3 nepravomocně rozhodl o tom, že zástupkyně Kliniky Tereza Virtová nemusí ÚZSVM platit 360.000 korun, které stát po aktivistech vymáhá. Úřad se proti rozhodnutí odvolal. Kvůli neoprávněnému obohacení chce po Klinice peníze i SŽDC. Částka, kterou požaduje správa, se každým dnem navyšuje. Podle Nováka se nyní částka pohybuje okolo 1,5 milionu korun. Další termíny stání u obou soudů zatím nebyly určené. Nejvyšší soud rozhoduje o tom, jestli měla být smlouva o výpůjčce objektu prodloužena, či nikoli.

Podle aktivistů byl dům prázdný od roku 2009 a využívali jej bezdomovci. V roce 2014 budovu aktivisté obsadili a pořádají tam přednášky, koncerty, dílny nebo jazykové kurzy. ÚZSVM s obsazením domu aktivisty nesouhlasil. Po několikerém vyklizení policií aktivisté s úřadem podepsali smlouvu o výpůjčce, která skončila v březnu 2016. Aktivisté v budově přesto zůstali.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

12:06 „Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

Jmenování Věry Jourové prorektorkou Univerzity Karlovy vyvolalo na sociálních sítích vlnu reakcí, ča…