Dovolenkáři v Egyptě, vy si myslíte, jak jste s tím vydrbali? Můžete skončit před soudem, hrozí Prymula

14.08.2020 8:24 | Zprávy

Češi se nezapřou. Aby mohli do Egypta a nemuseli mít negativní test, přišli na nový fígl. Porušují tím však nařízení, před čímž varuje jak šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová, tak epidemiolog Roman Prymula. Píše to server Blesk Zprávy.

Dovolenkáři v Egyptě, vy si myslíte, jak jste s tím vydrbali? Můžete skončit před soudem, hrozí Prymula
Foto: cestolino.cz
Popisek: Egypt - ilustrační foto

V případě, že Češi chtějí vyrazit do Egypta bez negativního testu, stačí, když do této země zavítají z ciziny. Obcházejí tím však nařízení a hygienici i epidemiologové samozřejmě takové jednání odsuzují. Epidemiolog Roman Prymula varuje, že ve chvíli, kdy se potvrdí nákaza, hrozí takovému turistovi sankce i případný soud. 

Blesk Zprávy si všimly některých příspěvků na sociálních sítích, kde se tímto trikem dovolenkáři chlubí. Egypt totiž patří pro Čechy mezi „červené státy“. „Teď sedím v Istanbulu, letím teda do Sharmu, ne do Hurghady,“ píše uživatelka, že letěla z Vídně. Další uživatel pak přitakává. Do Egypta se Češi ani napřímo zatím nedostanou. Navíc při návratu nemusí předkládat test.

Ministerstvo zahraničních věcí o tomto obcházení ví. „Kontrolu a sankce má na starosti příslušná hygienická stanice,“ uvedl rezort. 

Kromě do Egypta se tyto praktiky přestupu dějí i při cestách do Turecka. A to právě kvůli povinnosti předkládat negativní test při letu z ČR. „Letěla jsem přes Budapešť do Káhiry a stejnou cestou nazpět. V Budapešti řeknete při návratu, že děláte jen tranzit do ČR a normálně jdete z letiště ven, sednete do auta a jedete domů,“ chlubila se například jedna z Češek.

Epidemiolog Prymula nad tímto postupem varuje, že čeští epidemiologové pak ztrácejí kontrolu nad případy. „I v dobách vrcholu té epidemie se nedá úplně ošetřit, když máte otevřenou hranici EU, to se nedá technicky pochytat. To by tam musely být kontroly,“ řekl a apeluje na osobní zodpovědnost. 

Jágrová pak varuje před případnými sankcemi, které se pohybují kolem deseti tisíc korun. A uvádí, že „lež má krátké nohy“ a v případě onemocnění covidem-19 bude muset člověk uvést, kde se pohyboval. 

„Základním stimulem je zamezit šíření, a pokud někdo ví, že je možná i pozitivní a šíří chorobu, tak to je nejen na osobní zodpovědnosti, ale i na trestně právní zodpovědnosti,“ varuje také Prymula. 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budete péct? Pozor, nejde jen o ceny: Cukr z Ukrajiny a Bulharska. Ale něco tu nehraje

6:20 Budete péct? Pozor, nejde jen o ceny: Cukr z Ukrajiny a Bulharska. Ale něco tu nehraje

Pečení vánočního cukroví se oproti loňsku prodraží, jelikož zejména v posledních měsících stále více…