Ekonomický analytik vysvětlil, proč by dnes měli politici mlčet

08.12.2012 11:52 | Zprávy

Analytik Raiffeisen bank Aleš Michl má za to, že politikové českou ekonomiku nespasí. V komentáři pro sobotní MF Dnes zdůrazňuje, že o získání či zdržení práce se musí přednostně starat každý sám. Česku prospěje každý, kdo přijde s dobrým nápadem, kterému následně věnuje spoustu času a rozvine ho. Tomu ale nepomůže žádný politik ani dotace, které naslibuje.

Ekonomický analytik vysvětlil, proč by dnes měli politici mlčet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zahradník při úpravě keřů. Ilustrační foto

"Platy, zisky, marže a vůbec celá ekonomika nemohou růst do nebe. Vláda nemá šanci s tím hnout. Politik ani nemá šanci budovat kapitál pro tuhle zemi - vzdělanost, nápady, pracovitost je úkol pro každého z nás. Na to si nestačí zvolit zástupce a čekat," prohlašuje hned v úvodu Michl.

Nemám rád stát, který se mi plete pod nohy

Dotace z Evropské unie, domácí dotace na zelenou úsporám, ale např. i důchodová reforma povedou podle autora pouze k jediné věci, ke zvyšování daní, které potřebnou činorodost utlumí. Místo toho bychom potřebovali štíhlý stát, který se člověku neplete pod nohy a nekouká mu přes rameno s "dobrými radami".

Michl v této souvislosti poukazuje na studii odborníků z České národní banky, která ukazuje, že politické zásahy do ekonomiky se míjejí účinkem a bylo by lepší je raději nedělat, protože jen znepřehledňují situaci.

"Třeba jen v daňové politice napočítali od 2001 do 2011 víc než 60 zásadních změn s dopadem do rozpočtu. Do 2008 měli politici k dispozici spoustu nových daňových příjmů, a místo aby něco ušetřili, rozhazovali. Tohle byla od politiků zásadní chyba a dotyční by teď měli raději mlčet. Po roce 2008 autoři studie ukázali,  že to, co politici nabídli jako pomoc ekonomice v krizovém roce 2009, jí zase museli v letech 2010 a 2011 sebrat," připomíná Michl.

Recept není nijak složitý

Ze současnéí neutěšené situace ale existuje cesta ven. Podniky musí dostat prostor k tomu, aby se mohly úspěšně rozvíjet. Tyto podniky pak ale také musí poctivě platit daně, ze kterých se hradí veřejné služby, ale také platy úředníků. Ohledně platů existuje podle analytika jednoduchá teze. Jejich výši je vždy třeba porovnávat s produktivitou zaměstnance, čili s firemním ziskem, který zaměstnanec vyprodukuje.

Pokud bude plat výrazně vyšší než produktivita občana, nastane problém, který může stát vyřešit kupříkladu oslabením vlastní měny. Pokud ale vlastní měnu nemá a platí, ,řekněme, eurem celá situace se značně komplikuje a jakékoli strukturální reformy politiků tu podle Michla nepomohou.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

důkazy

Máte nějaké důkazy pro vaše tvrzení, že za odvoláním Bartoše stojí tlak na premiéra ze strany některých členů ODS, které jste jmenoval, např. Skopečka, Stanjury atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po projevu Ivana Trojana padlo ošklivé slovo ze 70. let

10:52 Po projevu Ivana Trojana padlo ošklivé slovo ze 70. let

Poučení z historie. Obrana nezávislé žurnalistiky a zastání se umělců na Slovensku. Chvála „otevřené…