„Tento video klip ukazuje to základní, co je nutno udělat v případě teroristického útoku nebo útoku aktivního střelce. Bohužel pouze ve velmi obecné rovině,“ svěřil se pro ParlamentníListy.cz se svým názorem na umělecký počin resortu Milana Chovance bývalý příslušník elitních policejních a armádních jednotek URNA a SOG Lumír Němec. „Pro každou činnost, která je ve filmu popisována, existují další doporučení, co dělat a na co se připravit, které zvýší šanci na přežití. O tom se bohužel ve filmu již nehovoří a to je škoda,“ tvrdí muž, který bojoval proti teroristům na ve své době nejnebezpečnějším místě na světě, v Afghánistánu. S tím souhlasí i další bývalý příslušník elitních policejních složek Karel W., který dnes pracuje jako osobní bodyguard ruského podnikatele v Londýně a který jen náhodou unikl zatím poslednímu vraždění muslimů na London Bridge. „Je to jen mediální bublina, v praxi to asi k ničemu moc nebude,“ říká muž, který si s ohledem na svou současnou profesi nepřeje uvést své jméno, ale jehož totožnost ParlamentníListy.cz dobře znají.
Němcovi také vadí doslova pirátské zkopírování cizího vzoru videoklipu: „Jedná se v podstatě o přesnou kopii instruktážního videa RUN-HIDE-FIGHT, a to včetně podoby hudby a komentáře, takže autoři žádnou zvláštní kreativitu neprojevili. Na druhou stranu, původní video je kvalitní, takže proč vymýšlet parní stroj. Jenom je škoda, že toto policejní video autoři nerozšířili o doplňující informace,“ sdělil naší redakci Němec, který zásady zmíněné nyní ve videu (Uteč– Schovej se–Bojuj, pozn. red.) zmínil už před několika měsíci v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
Přílišnou jednostrannost videa kritizuje také další bývalý příslušník speciálních policejních jednotek Michal Váhala. „Je to nesmysl. Proč? Protože v kancelářských budovách byl zatím jen jeden útok. Všechny ostatní proběhly na ulicích, v klubech a podobně. Tudíž je tam mnoho nezodpovězených otazníků,“ míní Váhala, který nyní pracuje a žije v Kazachstánu. Také on si všiml, že video Policie České republiky je věrnou kopií, resp. plagiátem amerického instruktážního videa. „Je to celé o bdělosti a uvědomění si, že se něco takového může stát a vědět, co dělat, když se něco posere. Radit někomu, co dělat, když kamion vlítne do lidí, je ale těžké,“ řekl ParlamentnímListům.cz Váhala. „Osobně si myslím, že by bylo fajn natočit video pro držitele zbraní,“ přidal na závěr bývalý elitní policista.
VIDEOKLIP: Uteč, schovej se, bojuj!
Lidi se bojí bránit i kvůli špatným rozsudkům české justice
Na otázku naší redakce, zda si myslí, že by lidé dokázali – když už musí bojovat – postupovat násilně, jak radí autoři videa, zareagoval bývalý lovec teroristů Němec skepticky. „Nikdo neví, jak se zachová v krizové situaci, pokud si to nevyzkouší. Neví to ani lidé, kteří jsou na tyto situace připravováni. Voják, který se dlouhodobě připravuje na boj, věří, že při střetu s nepřítelem situaci zvládne. Pravdu ale zjistí, až mu první střela proletí kolem hlavy a on si uvědomí, že ho chce někdo reálně zabít. Hodnotit společnost, jestli obstojí, nebo ne, lze těžko. Někdo, kdo vypadá jako ranař, se může podělat, a jiný, do koho byste to neřekli, se zase může projevit jako hrdina. Každopádně každý, kdo se nějakým způsobem připravuje na zvládnutí krizových situací, má větší šanci, že obstojí,“ míní Němec.
Překážku ve schopnosti ubránit se teroristovi nebo osamělému šílenci vidí bývalý bojovník i v úrovni fungování české justice. Konkrétně v jejím posuzování případů tzv. nutné obrany a krajní nouze. „Mezi veřejností je poměrně špatné povědomí o nutné obraně. Lidé si stále myslí, že musí čekat, až dostanou první ránu nebo když útočník nemá nic v ruce, tak nemohou použít sebeobranný prostředek. To není pravda. Na druhou stranu rozhodnutí některých soudců jsou zavádějící a těžko pochopitelná, což samozřejmě v lidech zvyšuje strach z toho, adekvátně se bránit,“ nebojí se Němec kritizovat stav české justice, která někdy dokáže opravdu vyplodit jen těžko uvěřitelné rozsudky. „Každý, kdo nosí zbraň, by se měl důkladně seznámit s možností jejího oprávněného použití, aby si tak mohl být jistý, kdy ano a kdy ne. Pak nemusí stát jako ovce na porážku, ale mohou se začít bránit včas,“ domnívá se Němec, čímž nezávisle na sobě potvrdil slova Michala Váhaly.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš