Pánové Cyril Svoboda a Michael Žantovský nechápavě kroutili hlavou nad společným prohlášením prezidenta Miloše Zemana, předsedy vlády Bohuslava Sobotky, předsedy senátu Milana Štěcha a předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (všichni tři z ČSSD), kde vyjádřili přání rozvíjet strategické vztahy s Čínou a distancovali se od návštěvy tibetského duchovního vůdce v České republice.
„Vůbec nerozumím té potřebě takové stanovisko vydávat. Dalajláma to během té návštěvy zdůraznil několikrát a říká to i při jiných příležitostech, že nezpochybňuje integritu Číny a po světě cestuje jako duchovní vůdce,“ upozornil Žantovský. Pozastavil se také nad formulací prohlášení, ve kterém se říká, že nám jde o strategické partnerství s Čínou. Něco jako strategické vztahy udržujeme s celou EU, ale s Čínou ne. Čína je důležitý obchodní partner, o tom podle Žantovského není sporu, ale Peking rozhodně není naším strategickým partnerem.
Cyril Svoboda se následně zastal lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana, který se s dalajlámou sešel. Zeman a spol. prohlásili, že tak učinil pouze soukromě a nehovoří za český stát. „Já to považuji za ostudné. Česká vláda by měla vystupovat jednotně,“ apeloval na českého prezidenta, premiéra i představitele obou komor parlamentu.
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj doplnil, že jemu osobně je tematika lidských práv blízká, ale jako představitel Svazu průmyslu reflektuje skutečnost, že východní státy v čele s Čínou hodně hledí i na to, co se děje na politické scéně toho či onoho obchodního partnera. Česká republika je ve světě vnímána jako země s dobrým strojírenským průmyslem, jako exportér a této své pověsti se snaží dostát. Netroufá si hodnotit politický rozměr česko-čínských vztahů.
Svoboda oponoval, že česko-čínské vztahy snad stojí na tak pevných základech, že si snad můžeme dovolit jednat sebevědomě a přijmout duchovního vůdce Tibetu. Žantovský dal Svobodovi za pravdu. „Kdo nám tedy bude diktovat naše evropské hodnoty. Kam jsme se to dostali? Je přece na nás, zda chceme zůstat otevřenou a demokratickou společností. Já jsem demokrat,“ rozohňoval se v závěru debaty exministr zahraničí Cyril Svoboda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp