Filozof Cílek: Veřejná diskuze se stává více konfliktní, či dokonce nebezpečnou

24.01.2016 9:59 | Zprávy

Vědec Václav Cílek se na základě svých zkušeností vyjádřil k proměně veřejné diskuse. „Jako určitý bod obratu vnímám počátek uprchlické krize, kdy jsem měl pocit, že se veřejná média rozešla s tím, jak situaci prožívali a hodnotili lidé kolem mě, nejvíc od roku 1989,“ poznamenal a zauvažoval nad tím, jestli nepřicházíme opět o svobodu slova.

Filozof Cílek: Veřejná diskuze se stává více konfliktní, či dokonce nebezpečnou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek

Podle uznávaného filozofa a geologa nastaly velké změny především na akademické půdě. „Mám pocit, že se veřejný prostor mě samého i mých vesměs akademických kolegů zužuje a stává se stále více konfliktním, či dokonce nebezpečným,“ domnívá se Cílek na stránkách deníku Echo24 a přiznává, že na veřejných přednáškách je už teď problém být otevřený, protože na ně mnohdy zavítá novinář, který z přednášky sestaví článek, v němž je vše, co řekl, ale ve zkratce a většinou bez kontextu.

„Nedávno jsem přednášel zdarma a z dobré vůle pro jeden výzkumný ústav, kde jsem však musel slíbit, že se budu některým aktuálním tématům vyhýbat,“ napsal Cílek, který prý nejdříve musel podat abstrakt přednášky. „Celé to bylo velice seriózní, ale cítil jsem za tím alibismus, abych neřekl něco nevhodného, co by mohlo škodit,“ poznamenal ve svém příspěvku klimatolog s tím, že to jako bývalý ředitel akademického ústavu chápe. „Avšak jako přednášejícího mě nebaví dávat si pozor na každou větu, protože tím přicházím o část svobody slova...,“ dodal.

Sám se prý setkává se situací, kdy se lidé mladšího a středního věku stávají mluvčími názorů, které vypadají ušlechtile, demokraticky a evropsky, ale prosazují je se sníženou tolerancí a stylem, jenž podle něho nemá daleko k eurosvazáctví. „Myslel jsem, že třeba mají málo zkušeností anebo že já sám už této době nerozumím, ale pozorováním a srovnáním se svazáky minulého režimu si už myslím, že v jejich chování je kus profesní kalkulace,“ poznamenal Cílek v závěru své úvahy s tím, že ten, kdo se skloní před evropskými strukturami, má větší šanci si v nich vybudovat kariéru.

„Opět jde o sklánění se před mocí, jev, který tady byl vždycky, ale internet jej dokáže někdy eliminovat, jindy neúměrně zesílit,“ zakončil pochmurně svou tezi.

  • Celý příspěvek vědce Václava Cílka si můžete přečíst ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd

Kampaň "snížili jsme deficit o 180 miliard"

Pane preiére, kde si mohu toto sdělení ověřit? Podle všeho je zavádějící a lživé (viz.: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-fiala-se-chlubi-srazenim-deficitu-rozpoctu-k-nemuz-ale-zatim-nedoslo-40495940), pokud je to pravda a jste si toho vědom, pak cíleně dezinformujete. Ptám se tedy ještě jedno...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

12:06 „Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

Jmenování Věry Jourové prorektorkou Univerzity Karlovy vyvolalo na sociálních sítích vlnu reakcí, ča…