Generál Pavel v ČT ke koronaviru: Kdybychom nezaspali, nemuseli jsme být tak závislí na Číně

06.04.2020 20:49 | Zprávy

Vláda pomalu uvolňuje přísná opatření kvůli šíření koronaviru. Do veřejné debaty čím dál více vstupují různé názory o tom, jak dlouho mají ještě restrikce trvat. Vláda dál trvá na prodloužení nouzového stavu, otázkou zatím zůstává na jak dlouho. Svůj pohled na to, jak Česko zvládá pandemii, v pondělním pořadu Interview na ČT24 nabídl bývalý náčelník Generálního štábu AČR Petr Pavel. Babišův kabinet podle něj už na počátku udělal chybu v tom, že chtěl vše řídit sám. Také prozradil, jak se dalo předejít tomu, abychom na Číně nebyli tak závislí.

Generál Pavel v ČT ke koronaviru: Kdybychom nezaspali, nemuseli jsme být tak závislí na Číně
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Generál Petr Pavel spustil iniciativu Spolu silnější, jde o sbírku na podporu menším projektům bojujícím s koronavirem. „Celý život jsem zastáncem konat než sedět. Chtěl jsem pomáhat individuálně, ale to by bylo nedostatečné. Oslovil jsem proto lidi, kteří mají chuť a potřebu něco udělat, jako já. Bude nás víc a pomůžeme většímu počtu lidí,“ vysvětlil, proč se rozhodl shánět peníze pro dobrovolníky, kteří pomáhají vyrábět ochranné pomůcky.

Problém s nákupem ochranných pomůcek v Česku existuje od začátku boje s koronavirem. Materiál chodil velice pozdě. To podle Pavla vypovídá o tom, že jsme nebyli schopni odhadnout rozsah pandemie. „Rychlost šíření koronaviru zaskočila všechny státy ve světě,“ dodal s tím, že tedy nejsme žádnou výjimkou.

Pokud bychom nezaspali, nemuseli jsme být podle jeho slov tak závislí na Číně, co se týká dodání ochranných pomůcek. „V okamžiku, kdy Česko mělo představu o rozsahu epidemie a že hrozí, že se dostane k nám, nebyli dostatečně rychle mobilizovaní domácí výrobci ochranných pomůcek. Mohli jsme předejít tomu, že jsme na Číně zavislí v tak velkém rozsahu,“ poukázal na to, že se ukazuje, jak velké množství roušek jsou domácí výrobci ochranných pomůcek vyprodukovat.

„Příroda je stále mocnější než my, musíme si to uvědomit a s pokorou se vrátit k tomu, že existují i hrozby, které nemají žádnou souvislost s vojenskou silou ani s politikou,“ zdůraznil, že i medicínským hrozbám je třeba do budoucna věnovat stejnou pozornost.

Jaké by podle generála mělo být hlavní poučení z této krize? „Musíme se naučit být schopni spolupracovat, umět dát dohromady zdroje všech zemí v případě pandemií. Být na jedné lodi. Odsunout stranou problémy, co nás rozdělují. Neřešit, z jakého systému pocházíme, jaké máme naboženství, nebo barvu pleti.“

Spolupráci by si představoval nejen ohledně výroby a vývoje ochranných prostředků, ale také při vývoji vakcín, vědeckých výzkumů a analyzování, jak které krizové systémy fungovaly, či nefungovaly. „Je třeba vzájemně hledat, jak si do budoucna nejlépe pomoci,“ poznamenal Pavel.

Na tom, jak Česko situaci zvládá, nemá zásluhy jen vláda, ale i občané díky své sebekázni. „Jsou zodpovědní, ukázala se tvořivost, která je nám naštěstí stále vlastní, vše by jinak trvalo déle,“ chválil generál přístup svých spoluobčanů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…