Spolek Dárek pro Putina odhalil v Praze na místě odstraněné sochy maršála Koněva skulpturu hajlujícího skřeta s tváří ruského prezidenta, který utahuje plynový kohout. Částí české společnosti byla socha schvalována, jiná část ji označila za zbytečnou provokaci. To podle autora kampaně Dárek pro Putina Dalibora Dědka bylo cílem. „Vím, že je to velmi provokativní, ale cílem sochy je provokovat českou veřejnost k tomu, aby nezapomínala na to, v jak křehkém míru žijeme,“ uvedl pro Český rozhlas.
Původní zdroj ZDE.
Peníze z dražby tohoto díla poputují na nákup zbraní pro Ukrajinu. „Po instalaci sochy jsme za první dva dny vybrali dvanáct milionů korun. Ta rozvířená diskuse k tomu vedla i řadu lidí, kteří třeba už i dříve přispěli. A mám ohromnou radost, že v Česku existuje téměř sto tisíc lidí, kteří už na zbraně přispěli,“ dodal Dědek.
Politolog Eichler míní, že rétorika některých lidí, kteří prosazují silnou podporu Ukrajině, není dobrá. „Dost agresivní protiruskou rétorikou a různými výzvami jako by si kompenzovali to, že Česká republika není připravená do války přímo vstoupit,“ míní.
„Pracujeme také s tím, čeho je Česká republika schopná anebo na co je připravená naše společnost. Nešturmujme do války ve chvíli, kdy nejsme připravení do ní jít,“ podotkl s tím, že jinak proti podpoře Ukrajině nic nemá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.