Halík káže nelidský humanismus. On snad vážně věří, že EU je ztělesněné dobro, žasne publicista Tomský

18.10.2015 7:26 | Zprávy

Politolog a nakladatel Alexander Tomský se na svém blogu vyjádřil k reakci Tomáše Halíka, kterého zkritizoval za jeho Uprchlické desatero. Tomskému, jenž má podle svých slov k Halíkovi velkou úctu, se totiž nelíbí, že kněz politicky rozděluje věřící, a Halíkova odpověď podle něj byla jen o dalších nadsázkách namířených proti těm, kteří tu nechtějí uprchlíky.

Halík káže nelidský humanismus. On snad vážně věří, že EU je ztělesněné dobro, žasne publicista Tomský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Alexander Tomský

Podle Tomského Halík dále ještě jen opět zanaříkal nad „čecháčkovskými zbabělci, kteří jen skuhrají na Unii a říkají, ať se postarají ti druzí. Svou rétoriku považuje za snahu „vyvážit extrémní zkratkovité a emocionální reakce. Extrém má vyvážit extrém,“ napsal politolog, který poukázal na to, že kromě Německa (zatím) má podle průzkumů veřejnosti sedmdesát procent lidí nejen u nás, ale i v katolickém Polsku či nekatolické Francii a Anglii obavy ze živelného náporu migrantů z kultury vůči nám antagonistické.

„Ti lidé neskuhrají, ani nechtějí hnát nikoho do moře, ani nepotřebují číst stohy odborných knih o islámu, aby věděli, co ví každý: zkušenost s ghetty převážně druhé a třetí generace přistěhovalců z islámského světa je tragická. Příliv milionů zničí sociální stát, politickou soudržnost a postihne naše chudé,“ vysvětluje Tomský na svém blogu obavy veřejnosti, podle něhož Halík neví, že první a poslední zásadou politiky je ctnost úměrnosti, kterou německá kancléřka porušila svým neomezeným Willkommen (pozváním uprchlíků, pozn. PL) ze 4. září a nyní úsilím o stálé kvóty na přemísťování uprchlíků po celé Evropě, místo aby zavřela hranice. „Je laciné kázat proti důsledku nelidského humanismu, který rozvrací evropské národy,“ dodal.

EU otevírá hranice ke zločinu a vede k extremismu

Podle politologa totiž existuje hluboký rozpor mezi osobním nasazením lásky k bližnímu a sociálním inženýrstvím ve jménu osvícenského kultu Člověka, smíšeného lidstva bez hranic soudržného společenství, kterou papež František nazval scestným antropocentrismem a Dostojevskij nadkřesťanstvím. „Katolická církev je instituce transcendentální víry, oddělená od státu a právě tato distance jí umožňuje kritizovat světskou vládu. A přece se vždy našli kazatelé, kteří teologicky hájili politickou vrchnost, jež víru v Evropě téměř zničila,“ napsal dále v reakci na Halíkovu odpověď, ve které kněz naznačil, že je třeba být na straně EU, protože je to naše jediná obrana před údajně divokým východem a prezidentem Milošem Zemanem, jehož výroky na adresu uprchlíků jsou prý neomluvitelné.

Celý Tomského komentář si můžete přečíst ZDE.

„Nerad bych Halíkovi křivdil, ale Evropskou unii považuje za inkarnaci dobra a pokroku, a proto trpí černobílým viděním světa a hájí staus quo pozemské mocnosti, dnešní reálsocialismus,“ napsal dále Tomský, podle kterého integrační Unie vede k politické dezintegraci, extremismu a otevírá hranice ke zločinu a mnohému dalšímu. „O tom, jestli je nebo není integrace Evropy nebezpečná, či dokonce nutná kvůli ruskému ohrožení, lze diskutovat, ale nemá to nic společného s křesťanstvím,“ podotkl na závěr.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…