Nacionálně činná strana (MHP) je v dnešním Turecku třetí nejsilnější politickou silou. Jde o krajně pravicové sekulární politické uskupení. S touto stranou je spojeno hnutí Šedých vlků a právě to považují v Rakousku za nebezpečné. Vláda Sebastiana Kurze proto postavila symbol hnutí – stylizovanou vlčí hlavu – mimo zákon. Tento znak postavila naroveň nacistickému hákovému kříži. A turecká strana se okamžitě ohradila.
„Fakt, že přes naše varování je symbol Šedých vlků, tedy legální politické síly v naší zemi, na stejném seznamu jako Strana kurdských pracujících, tedy krvavá teroristická organizace, považujeme za skandální,“ zaznělo z tureckého ministerstva zahraničí.
V řadě západních zemí je však hnutí Šedí vlci považováno za krajně pravicovou až fašistickou organizaci, která se v 70. letech minulého století nezdráhala páchat politicky motivované atentáty.
Vláda Sebastiana Kurze však nezůstala jen u zákazu zobrazování symbolu Šedých vlků. Ve stejném seznamu se objevily i symboly Muslimského bratrstva nebo ozbrojené složky hnutí Hizballáh. A turecká nespokojenost nechává vídeňskou vládu chladnou.
„Postoj Turecka je nám známý, v tuto chvíli se k němu ale nechceme vyjadřovat,“ řekl v pátek pro agenturu APA mluvčí rakouského ministerstva zahraničí Peter Guschelbauer.
Za používání zakázaných symbolů hrozí v Rakousku pokuta 4 tisíce eur, ale je otázka, zda ji skutečně bude možné vymáhat. Hrozí, že soudy budou lidem jen obtížně dokazovat, že sáhli k symbolu Šedých vlků, a ne jen k nějakému nevinnému gestu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp