Při dnešní návštěvě Kraje Vysočina to novinářům řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Debata se podle něj zatím vede o dalších podporách pro bioplynové stanice.
Zvýšit by se v dalších letech měla kupříkladu i intenzita chovu skotu na dotovaných trvalých travních porostech
Farmáři na Vysočině patří mezi nejvýznamnější chovatele skotu a v zemi jim patří první místo v produkci mléka i brambor. Na území kraje v posledních letech rychle přibývaly i bioplynové stanice, podle dostupných údajů jich bylo postaveno kolem 60. Zemědělci kvůli tomu zvýšili pěstování kukuřice, což přispívá k větší erozi půdy. „Já tvrdím: Ano, bioplynové stanice ještě můžeme nějakým způsobem podporovat, ale jedině v návaznosti na živočišnou výrobu, kdy vysoké procento vstupní suroviny nebude kukuřice, ale kejda," uvedl ministr.
Zvýšit by se v dalších letech měla kupříkladu i intenzita chovu skotu na dotovaných trvalých travních porostech. „Chceme omezit ty, kteří jednou za rok posečou," podotkl Jurečka.
Na konci loňského roku Evropský parlament schválil novou podobu Společné zemědělské politiky
Větší podporu pro oblasti zemědělství s nejvyšší zaměstnaností uvítal krajský radní Zdeněk Chlád (ČSSD). Doplnil, že potravinářství, zemědělství a lesnictví se na celkové zaměstnanosti v kraji podílí asi 15 procenty. Podle Českého statistického úřadu pracuje v zemědělství, lesnictví a rybářství 6,4 procenta lidí na Vysočině. Je to nejvyšší podíl mezi kraji.
Na konci loňského roku Evropský parlament schválil novou podobu Společné zemědělské politiky, na kterou připadá téměř 40 procent unijního rozpočtu. Protože členské státy musejí z reformy vyplývající změny zavést do svých národních předpisů, začnou nová pravidla platit až od příštího roku. Letošní rok by tak měl být přechodným obdobím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp