Kardinál Duka se vzhledem k zavedeným opatřením musel dnes při kázání velkopáteční mše spolehnout na přenos prostřednictvím internetu. Přenos přes sociální sítě se dle jeho slov vydařil a bohoslužbu konající měli i přes prázdné lavice před sebou pocit, že jsou s lidmi spojeni.
Kardinál zmínil, že zároveň je aktuální čas spojený i s židovským svátkem Jom kipur, tedy dnem smíření, a tehdy do chrámu vstupoval pouze velekněz. Sám by však byl i přes hladký průběh bohoslužby radši, kdyby vše proběhlo v normálním režimu.
Problematiku, jak se má církev zachovat v nynější situaci, řešil Duka i s epidemiologem Romanem Prymulou. Zmínil, že i přesto, že věřící nyní prožívají nejvýznamnější období, nemohou být privilegováni. „Nemůžeme se my věřící vyčlenit ze společnosti s tím, že máme pouze my privilegia,“ podotkl. Někteří lidé si dokonce své pokyny zpřísňovali, jiní jsou, jak podotkl, k nařízením laxní. On sám chtěl najít nějakou zlatou střední cestu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: rak