Tématem číslo jedna v médiích je nyní rusko-ukrajinská krize. Bývalý prezident Václav Klaus již zaslal premiéru Fialovi dopis, v němž na něj naléhá, aby zjednal pořádek u členů vlády. „Žádáme Vás, pane premiére, abyste zajistil zodpovědné a důstojné vystupování jednotlivých členů Vaší vlády v této věci a abyste se zasadil o zahájení vážných a zodpovědných jednání všech zainteresovaných stran s cílem naplnit minské dohody a vyjednat bezpečnostní záruky pro všechny zúčastněné strany konfliktu,“ píše se v něm.
Nicméně, kořeny této krize jsou hlubší a sahají až ke vzniku Ukrajiny jako samostatného státu, míní Klaus. Tyto problémy popsal již v roce 2014 po Majdanu, který zásadním způsobem změnil politiku na Ukrajině. Především Klaus konstatuje, že Ukrajina neuspěla jako samostatný stát.
„Což je důsledkem Stalinova míchání národů a hranic a přetrhávání historických vazeb,“ uvádí a dodává: „Ukrajina nemá tradici státnosti a za dvě desetiletí nedokázala vytvořit stát, který by bylo její obyvatelstvo ochotno akceptovat. Nevznikla v důsledku úsilí svých obyvatel o sebeurčení a suverenitu, ale jen rozpuštěním SSSR shora a osamostatněním umělých svazových republik. Do jednoho celku byly uměle spojeny oblasti východu a jihu (které byly po tři staletí součástí ruského státu) s poválečnými stalinskými anexemi polské Haliče a Podkarpatské Rusi.“
Klaus také již v roce 2014 podotkl, že během vlády Sovětského svazu se vytvořily silné ukrajinsko-ruské vazby, které nelze jednoduše nahradit. „Méně rozvinutý západ Ukrajiny byl hybnou silou oranžové revoluce v roce 2004 i protestů na Majdanu v roce 2014. Svržením Janukoviče se chopil moci a snaží se o přervání tradičních vazeb na Rusko a o výlučnou orientaci na EU a USA,“ diagnostikoval bývalý prezident.
Podle kterého je jasné, že ukrajinští Rusové toto zpřetrhání vazeb sdílet nemohou. „Nedůvěřují Západu a nechtějí být součástí bloků namířených proti Rusku,“ konstatuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas