Klaus to předpověděl. Ukrajina jako selhání. Následky Majdanu

21.02.2022 13:17 | Komentář

Rusko-ukrajinská krize se pravidelně objevuje v titulcích médií. Co za ní stojí? Některé příčiny diagnostikoval bývalý prezident Václav Klaus již v roce 2014. A v roce 2022 shledává, že jsou jeho slova stále aktuální. „Ukrajina nemá tradici státnosti a za dvě desetiletí nedokázala vytvořit stát, který by bylo její obyvatelstvo ochotno akceptovat. Nevznikla v důsledku úsilí svých obyvatel o sebeurčení a suverenitu,“ napsal tehdy Klaus. A kritizoval přesvědčení, že bude stačit zavést „demokracii a právní stát“. Podle něho není možné jednotu země udržet tím, že východ přehlasuje západ nebo naopak.

Klaus to předpověděl. Ukrajina jako selhání. Následky Majdanu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Tématem číslo jedna v médiích je nyní rusko-ukrajinská krize. Bývalý prezident Václav Klaus již zaslal premiéru Fialovi dopis, v němž na něj naléhá, aby zjednal pořádek u členů vlády. „Žádáme Vás, pane premiére, abyste zajistil zodpovědné a důstojné vystupování jednotlivých členů Vaší vlády v této věci a abyste se zasadil o zahájení vážných a zodpovědných jednání všech zainteresovaných stran s cílem naplnit minské dohody a vyjednat bezpečnostní záruky pro všechny zúčastněné strany konfliktu,“ píše se v něm.

Nicméně, kořeny této krize jsou hlubší a sahají až ke vzniku Ukrajiny jako samostatného státu, míní Klaus. Tyto problémy popsal již v roce 2014 po Majdanu, který zásadním způsobem změnil politiku na Ukrajině. Především Klaus konstatuje, že Ukrajina neuspěla jako samostatný stát.

„Což je důsledkem Stalinova míchání národů a hranic a přetrhávání historických vazeb,“ uvádí a dodává: „Ukrajina nemá tradici státnosti a za dvě desetiletí nedokázala vytvořit stát, který by bylo její obyvatelstvo ochotno akceptovat. Nevznikla v důsledku úsilí svých obyvatel o sebeurčení a suverenitu, ale jen rozpuštěním SSSR shora a osamostatněním umělých svazových republik. Do jednoho celku byly uměle spojeny oblasti východu a jihu (které byly po tři staletí součástí ruského státu) s poválečnými stalinskými anexemi polské Haliče a Podkarpatské Rusi.“

Klaus také již v roce 2014 podotkl, že během vlády Sovětského svazu se vytvořily silné ukrajinsko-ruské vazby, které nelze jednoduše nahradit. „Méně rozvinutý západ Ukrajiny byl hybnou silou oranžové revoluce v roce 2004 i protestů na Majdanu v roce 2014. Svržením Janukoviče se chopil moci a snaží se o přervání tradičních vazeb na Rusko a o výlučnou orientaci na EU a USA,“ diagnostikoval bývalý prezident.

Podle kterého je jasné, že ukrajinští Rusové toto zpřetrhání vazeb sdílet nemohou. „Nedůvěřují Západu a nechtějí být součástí bloků namířených proti Rusku,“ konstatuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

13:20 Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

Výroky premiéra Petra Fialy o dorovnání německých platů za čtyři roky vyvolaly u řady lidí velké poz…