Jedním ze dvou držitelů Ceny Františka Kriegla se letos stal ústecký zastupitel Karel Karika za Stranu zelených. Když vloni v květnu oznámily dvě ústecké ubytovny, že za měsíc zavřou, Karika všem vystěhovaným sehnal bydlení během jediného měsíce a u soukromých poskytovatelů. Některá ústecká politická hnutí pak proti Karikovi zahájila kampaň a šířila smyšlené informace, že vystěhovaným dává městské byty.
Stejně jako Kariku, i aktivistu za práva romské LGBT komunity Davida Tišera Nadace Charty 77 ocenila za to, že oba bojují nejenom za práva Romů, ale i za práva bezdomovců, sociálně vyloučených lidí a za rovnoprávnost obecně. Cenu si mají převzít v květnu během tradiční slavnosti v Trmalově vile.
Původní zdroj ZDE
Tišer je také jedním z prvních romských gayů, který se ke své orientaci veřejně přihlásil. Spoluzakládal a vede nadaci Ara Art, která podporuje romské umění a jako jediné sdružení u nás se zároveň věnuje tématu romské LGBT komunity. Příslušníci romské LGBT komunity podle jeho slov často čelí trojí diskriminaci. „Majoritní společnost je nepřijímá jak kvůli etnicitě, tak kvůli orientaci a s odmítáním se kvůli své sexualitě setkávají i mezi Romy, jejichž komunita je dle Tišera konzervativnější než majorita,“ upřesnil.
Zmínil například případy, kdy rodina z Prahy dávala romskému gayovi jíst z jiného nádobí, protože se jim zdál být nečistý. „Nikdo mu fyzicky neubližoval, nenadával, ale vlastně mu tímhle způsobem dávali najevo, že jej dostatečně nepřijali. Jiný lesbický pár si musí, když přijde na návštěvu do konkrétní rodiny, s sebou nosit vlastní hrnek na kávu,“ popsal Tišer.
Nadace Charty 77 Cenu Františka Kriegla uděluje od roku 1987. Držitelé ceny jsou každoročně vyhlášeni 10. dubna v den narození Františka Kriegla, československého politika, který jako jediný z představitelů socialistického Československa unesených v roce 1968 do Moskvy odmítl podepsat protokol prohlašující invazi vojsk Varšavské smlouvy za bratrskou pomoc.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab