Podle jejího názoru ztrácejí intelektuální, akademické, mediální a do značné míry i politické elity schopnost přesvědčovat společnost o svých názorech a ovlivnit ji. „Tím přestávají být elitami a stávají se jejich karikaturou – pseudoelitami uzavřenými do svého umělého, vysněného světa a přesvědčenými o své vyvolenosti a nadřazenosti, v níž ztratily schopnost společnost vést,“ uvádí Zlámalová.
Celý text je ZDE.
Upozorňuje, že krachem elity se otevírá obrovský volný prostor pro ty, kdo společnost ovlivnit dokážou. Teď se podle ní hraje o to, jestli zkrachovalé elity nahradí skutečné nové elity, se schopností pochopit strachy, touhy a zájmy většiny společnosti, nebo volný prostor ovládnou populisté a extremisté.
Zlámalová míní, že názory pseudoelit nesdílí ani značná část lidí z vyšších a středních vrstev. „Jen o tom prozíravě nemluví, aby si ve společnosti, kde jsou jiné než rádoby elitní názory karikovány, zesměšňovány a v mnoha případech především v prostředí univerzit nebo vysokého byznysu můžou mít i existenční následky, udrželi své postavení a nedostali se do profesního ohrožení,“ píše komentátorka s tím, že tito lidé své zájmy a názory samozřejmě projevují u každých voleb. „Je to jedno z vysvětlení, proč tak často průzkumy nevycházejí, jak se to naposledy projevilo i u Brexitu,“ dodává Lenka Zlámalová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam