„Rozhodnutí je rozhodně překvapující. Ukazuje to obrovskou nespravedlnost celé kauzy H-System. Způsobila obrovská neštěstí v rodinách, protože ztráta životních úspor nebo střechy nad hlavou je pro lidi to nejhorší,“ myslí si Marvanová o rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Podle advokátky je obtížné byť jen i vylíčit, jak tím lidé trpí. Projekt H-System se samozřejmě týká i stovek těch, o které ve včerejším rozsudku nešlo. Ti ovšem v H-Systemu také utopili mnohdy celoživotní úspory a poté přišli o bydlení, některým navíc krize zpřetrhala partnerské či rodinné vztahy, jiní zemřeli.
Redaktorka Kateřina Kolářová se Marvanové zeptala, jakou část klientů H-Systemu zastupovala. „Klientů H-Systemu bylo asi tisíc rodin. Já jsem z toho zastupovala asi sto. Moji klienti vůbec nedostali ani byt nebo dům, tedy možnost bydlet, pouze do toho vložili celoživotní úspory. Asi deset procent svých investic vybojovali zpátky. Soudní řízení ale pokračují, klienti se soudí se státem o odškodné za průtahy. Právě průtahy jsou v této kauze úplně neuvěřitelné. Jenom trestní řízení trvalo 13 let; a za to jsme zažalovali stát o náhradu nemajetkové újmy,“ popisuje Marvanová.
Spory o odškodné pro klienty prý začínají slavit úspěchy. Podle Marvanové již existuje řada rozhodnutí, která odškodné přiznávají. Klíčové podle ní bylo rozhodnutí Ústavního soudu, který řekl, že stát je odpovědný za průtahy a za disfunkci celé soudní soustavy, jejíž rozhodování trvá příliš dlouho. „Někteří klienti dostali od státu desítky tisíc, někteří i přes sto tisíc. Ty soudy nadále běží a naděje, že odškodnění dostanou, stále existuje,“ hodnotí pokrok Marvanová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs