Milion a půl lidí je ohroženo chudobou. Levice je odnaučila pracovat, vysvětluje poslankyně ODS

08.02.2014 4:44 | Zprávy

Na údaje o tom, kolika lidem v Česku hrozí chudoba a sociální vyloučení, lze pohlížet buď předlistopadovou optikou, nebo naopak srovnáním situace naší země v rámci Evropské unie. Ve druhém případě je třeba přiznat, že i díky posledním sedmi letům vlády pravice je v ČR nejnižší míra ohrožení chudobou v celé EU. A to přesto, že se projevují důsledky působení levicových vlád, které svou otevřenou náručí odnaučily lidi pracovat.

Milion a půl lidí je ohroženo chudobou. Levice je odnaučila pracovat, vysvětluje poslankyně ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová

Pro někoho mohou být zveřejněná čísla o chudobě v Česku hrozivá a dokonce i vyvolat vzpomínky na konec roku 1989 a slova z projevu hlavní postavy tehdejších revolučních událostí. „Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány,“ pronesl tehdy Václav Havel.

O tom, že k dělení, a to mnohdy drastickému, za více než dvacet let došlo, svědčí i schválená vládní strategie sociálního začleňování do roku 2020. Z ní vyplývá, že chudoba a sociální vyloučení hrozí celkem 1,58 milionu obyvatel Česka. Z nich 128 500 nemá ani dostatečný příjem, ani materiální vybavení a ani práci. Pod hranicí příjmové chudoby tak v ČR žilo 990 tisíc lidí. „Z tohoto počtu bylo 256 600 dětí a 100 200 osob nad 65 let,“ upřesnili autoři dokumentu. Chudobou tedy trpělo 14 procent dětí a šest procent seniorů.

Výsledkem vlády pravice je nejnižší míra ohrožení chudobou v EU

Z dokumentu je zřejmé, že míru příjmové chudoby v Česku významně ovlivňuje vyplácení dávek, podpor a důchodů. Bez nich mohlo v roce 2011 do chudoby spadnout skoro 38 procent lidí, tedy více než třetina populace. Jen díky penězům od státu tak jejich podíl činil jen 9,8 procenta. V zemích Evropské unie se vydává na sociální zajištění v průměru kolem 29 procent hrubého domácího produktu, v Česku zhruba 20 procent.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chceme vyšetřování.“ Velká Británie nepřijala omluvu od Putina. Akorát se jim nikdo neomlouval

9:25 „Chceme vyšetřování.“ Velká Británie nepřijala omluvu od Putina. Akorát se jim nikdo neomlouval

Ruský prezident Vladimir Putin se omluvil za pád ázerbájdžánského letadla v Kazachstánu, které pravd…