Na Blízkém východě to vře, zejména v posledních několika dnech v oblasti Izraele a Palestiny. Již několik týdnů létají z oné džungle zvané Gaza občasné rakety na pohraniční městečka a také balóny se zápalnými bombami, které způsobily četné požáry. Současně se již dva týdny snaží arabští kazatelé rozdmýchat v Jeruzalémě nepokoje, využívajíce jako každý rok svátečního měsíce ramadánu.
Izraelský deník Haaretz přišel s šesti faktory, které vyvolávají otřesy v arabsko-izraelské společnosti. Prvním je náboženský element. Problémem je poškozování náboženských památek a hodnot, což může naštvat spoustu Arabů. Jako příklad takového chování jsou uvedeny údajné útoky Izraelců na mešitu al-Aksá. „Shromáždění zástupců muslimských zemí odsoudilo Izrael za vypuknutí násilí v jeruzalémské mešitě al-Aksá, jednom z nejposvátnějších míst islámu,“ píše se v dalším článku Haaretze.
Dalším rozbuškou jsou údajně boje v Šejch Džarráhu, tedy v převážně arabské čtvrti ve východním Jeruzalémě. „V Izraeli je tato záležitost vykreslována jako spor o nemovitosti mezi osadníky a Palestinci, stejně jako mnoho dalších podobných střetů v Jeruzalémě. Palestinská strana však na to vůbec neskočila. Pojmy jako etnická čistka a vykořenění palestinských rodin z jejich domovů, které mají být nahrazeny osadníky s podporou státu, představují v této debatě vůdčí narativ,“ píše se v Haaretzu. „Ve čtvrti Šejch Džarráh se rozvinul lidový boj a mnoho aktivistů, jak muslimů, tak křesťanů a dokonce i Židů, dokázalo najít způsob, jak se ztotožnit s palestinským národním bojem,“ argumentují autoři.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle