„Milé kulturní elity, bojíte se fašismu? Nebo komunismu? Nechcete žít v nesvobodné společnosti? A nevíte, co s tím dělat? Bojíme se té části společnosti, která má jiné obavy než my,“ řekla v úvodu krátkého videa na DVTV Uhlová a upřesnila, že zmiňovaná společnost se například obává uprchlíků a vadí jí sociálně vyloučené lokality v blízkosti jejich domovů. „Bojí se, že nebudou mít práci a že nezaplatí nájem,“ dodala.
Zdůraznila také, že tito obyčejní lidé zažili, co je to ekonomická krize, a často se také zadlužili. „Dlouho jsme si jich nevšímali, ale teď nás najednou dokážou přehlasovat. Po nich chceme, aby byli solidární, a moralizujeme. Nevšimli jsme si, s jakými potížemi se potkávají,“ sdělila s tím, že naopak zapomněli být solidární oni s nimi.
Ale nejen kulturní elity ani západní elity dlouho prý netrápil fenomén mzdové železné opony. Přitom je to podle Uhlové něco, co ohrožuje bezpečnost Evropské unie. „Ovládli jsme média a nastolili témata, i když je nás menšina,“ dodala s tím, že vykládali akorát lidem, že jsou méněcenní, když nejsou tak úspěšní jako oni.
„My, co máme hlas, ať už jako intelektuálové, novináři, umělci, bychom měli nastolovat důležitá témata,“ je přesvědčena novinářka, podle které jde především o témata, jako jsou nedostupné bydlení, dvoukolejné vzdělávání, zvrácený systém exekucí, ale i pracovní podmínky či regionální nerovnosti.
Poukázala také na to, že se nesmí zapomínat, že tyto problémy jsou strukturální. „Možná namítnete, že nejste bohatí a úspěšní, ale máte sociální kapitál a sítě, a to je dnes ten největší rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem,“ vzkázala Uhlová.
A nezapomněla poukázat ani na to, že ze Všeobecné deklarace lidských práv a z mezinárodních lidskoprávních paktů si zmiňované elity vybírají jen to, co se jim hodí, a zcela pomíjejí sociální lidská práva. „Rozdělení společnosti má fatální důsledek. Jsou tu lidé, kteří nemají komu zavolat, když se dostanou do potíží. Nemají si od koho půjčit peníze. Neznají žádné právníky. Proto za své chyby platí víc než my,“ řekla.
VIDEO ZDE.
Závěrem pak připomněla, že se dávají děti na lepší školy a víceletá gymnázia. Dělník a instalatér se proto prý potkají s lékařem nebo právníkem naposledy v páté třídě. Pokud vůbec. „Tím vším rozdělujeme společnost víc než Miloš Zeman,“ uzavřela.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab