Nezaměstnanost roste, mohou za to i reformy

10.01.2011 12:30 | Zprávy

Ke konci roku se míra nezaměstnanosti v Česku přiblížila desetiprocentní hranici. Mezi listopadem a prosincem došlo k nebývalému nárůstu o jeden procentní bod na 9,6 procenta.

Nezaměstnanost roste, mohou za to i reformy

Úřady práce tak ke konci prosince evidovaly 561 tisíc uchazečů o práci, což bylo bezmála o 55 tisíc více než v listopadu.

"V současné době není možné jednoznačně stanovit důvody, které měly vliv na míru nezaměstnanosti. Zřejmě se jednalo o kumulaci několika faktorů, ať už se jedná o sezónnost v určitých oblastech, jako je zemědělství, stavebnictví, služby nebo i cestovní ruch," komentoval pro ČT24 prosincové výsledky na trhu práce ředitel odboru realizace služeb zaměstnanosti MPSV Jiří Vaňásek.

Můžou za to i úspory

"Do jisté míry mohla mít vliv i úsporná opatření vlády v oblasti investiční činnosti a samozřejmě i legislativní změny v oblasti zaměstnanosti, kdy dochází nově k úpravě podpory v nezaměstnanosti tak, aby nebyla zneužívána," dodal vzápětí.

"Těžko najdete za poslední dva, tři roky meziměsíční skok o jeden procentní bod, to je skutečně velmi mnoho," dodal k tomu analytik Reiffeisenbank Pavel Mertlík.

Nejhůře je v Jeseníku, nejlépe si vede Praha

Nad republikový průměr nezaměstnanosti se vyhouplo 49 okresů. Nejhorší situace byla v okresech Jeseník (19,7 procenta), Bruntál (17,9 procenta), Most (16,5 procenta), Hodonín (16,3 procenta) a Děčín (15,7 procenta).

Naopak nejnižší míru nezaměstnanosti úřady práce zaznamenaly v okresech Praha a Praha-západ (shodně 4,1 procenta), Praha-východ (4,2 procenta) a Mladá Boleslav (pět procent).

Podle údajů z agentury Eurostat tak Česko v množství nezaměstnaných dohání země EU, které během loňského listopadu oscilovaly kolem hodnoty 9,5 procenta.

Čtěte také:

Nezaměstnanost sešplhala pod devět procent

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…