„Byla to opravdová zrůdnost, která nikdy nesmí zůstat zapomenuta. Dnes máme ve zvyku považovat naši svobodu i samostatnost za samozřejmost, ale vězme, že bez našich parašutistů a lidí, kteří jim pomáhali, bychom svobodu znovu nezískali. Važme si toho, že spory a možné konflikty v Evropě dnes řešíme a budeme je řešit jednáním, konsensem a dialogem v rámci EU, která je především projektem míru a spolupráce. Posilujme NATO a buďme v něm spolehliví a aktivní, ať se žádná válka ani do Evropy ani k nám nikdy nevrátí,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.
Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že parašutisté vyslaní z Británie udržovali z Ležáků vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.
Nacisté 24. června v Pardubicích popravili 34 dospělých obyvatel obce, dalších 7 lidí z Ležáků a více než 40 spolupracovníků parašutistů nacisté zastřelili 25. června a 2. července 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou. Vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.
Vzpomínkové akce se každoročně účastní stovky lidí včetně představitelů státu.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef