Protikoruční policie šetří Nečase a Johna

03.01.2011 11:10 | Zprávy

Policie začala šetřit, zda Nečas nebo John nespáchali trestný čin v souvislosti s korupční aférou. Jsou tak dalšími politiky, kteří jsou vyšetřováni.

Protikoruční policie šetří Nečase a Johna

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 uložilo protikorupční policii, aby prošetřila, zda není v kauze údajných manipulací se zakázkami na Státním fondu životního prostředí (SFŽP) podezření na neoznámení nebo nepřekažení korupčního jednání. ČTK to v pondělí oznámila šéfka Městského státního zastupitelství v Praze Jana Hercegová.

Vyšetřování souvisí s trestním oznámením na premiéra Petra Nečase (ODS), exministra životního prostřední Pavla Drobila (ODS) a vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula. Mělo by se týkat i ministra vnitra Radka Johna (VV). 

"Zatím jsme to předali k šetření, ještě nebyly zahájeny úkony trestního řízení," řekla v pondělí  ČTK obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná.

SLEDUJEME kauzu Drobil

Server Novinky.cz v minulosti uvedl, že trestní oznámení na Nečase, Drobila a Poula podal rakouský občan českého původu Philipp Janýr. Trojice se podle něho mohla dopustit trestného činu, když neoznámila podezření z korupce na SFŽP, o kterém údajně věděla.

Podle Janýra jsou podezřelí ze spáchání trestného činu neoznámení trestného činu, zneužití pravomoci úřední osoby a nepřekažení trestného činu. Policejní vyšetřování by se ale podle Pokorné mělo týkat i Johna. 

Protikorupční aféra ovládla českou politickou scénu

Na kauzu údajné korupce na SFŽP upozornil později odvolaný ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím nahrávek, na kterých Drobilův poradce Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS.

Nahrávky poté zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD), ještě předtím stihl Drobil Michálka odvolat. Ministr se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat. Případ vyšetřuje protikorupční policie s podezřením na pokus o trestný čin pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. 

Následně se objevily informace, podle kterých se Michálek ještě před zveřejněním kauzy neúspěšně snažil o osobní schůzku s Nečasem, poté se setkal aspoň s šéfem úřadu vlády. Podle MfD tak Nečas o věci delší dobu věděl.

Premiér říká, že zavolal Drobilovi a požádal ho, ať pošle Michálka na policii. O žádném trestném činu jsem nevěděl, uvedl již dříve. Server euro.cz poté přišel se zprávou, že ještě dříve se Michálek setkal s Johnem.

Ten řekl, že koncem léta s Michálkem opravdu hovořil, ale šéf SFŽP prý tehdy neměl v ruce žádné důkazy. John mu poradil, ať si pořídí nahrávky za použití techniky, kterou disponují někteří novináři, například jeho bývalý kolega z televize Nova a nynější reportér MfD Janek Kroupa. Podle některých právníků se Nečas nebo John mohli dopustit trestného činu. 

Dále čtěte:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…