Scenárista Stránský nebývalé ostře sepsul český národ. Padlo i sprosté slovo. A toto prý Havel se Schwarzenbergem udělali špatně

13.11.2015 18:01 | Zprávy

Na webu Dotyk.cz vyšel rozhovor se spisovatelem a scenáristou Janem Stránským. V něm vzpomínal na předchozí režim, na vězení, kde potkal tehdejší elitu národa, a mluvil i o současné situaci v České republice. Našel se prostor i pro komentáře k našim posledním prezidentům.

Scenárista Stránský nebývalé ostře sepsul český národ. Padlo i sprosté slovo. A toto prý Havel se Schwarzenbergem udělali špatně
Foto: Archiv JS
Popisek: Spisovatel Jiří Stránský

„Však víte, že když se to tehdy během prezidentských voleb stalo, bouchly ve mně saze,“ řekl Stránský, když si vzpomněl na to, jak se Martin Dejdar rozhodl přiznat, že volí Miloše Zemana. Tehdy hrál Dejdar v seriálu Zdivočelá země, jehož producentem je právě Stránský.

Problém současné české společnosti je podle něj ten samý problém, který ji sužoval posledních několik desítek let. „A to je závist, o níž František z Assisi řekl, že je sestrou nenávisti. Na této vlně jede Okamura a lidé na to slyší. Samozřejmě je to naše vina, že jsme si za 25 let nedokázali zamést před vlastním prahem,“ řekl Stránský.

Mladá generace podle něj však má budoucnost. „Ti mladí jsou stále méně a méně naivní. Tahle generace náctiletých, která svým rodičům říká, že jsou Husákovy děti a že by měli raději mlčet, už nechce to nějaké pohodlíčko, kvůli kterému si jejich rodiče ‚kurvili‘ charaktery,“ vysvětlil.

Jako za bolševika

Přesto je současná situace prakticky stejná, jako byla za bolševika. Vytvoří se nepřítel a všude se tvrdí, že bere našim lidem peníze. „Tak je to přece servírováno – migranti tu budou žít na úkor našich občanů. Okamura ví velmi přesně, jak vyvolávat hněv a závist.“

Stránský si zároveň myslí, že si současnou životní úroveň v České republice absolutně nezasloužíme. „My se ale pořád potřebujeme přede všemi vytahovat, to je naše národní vlastnost,“ řekl a zmínil i ministra Chovance. „To už snad lidé zapomněli, jak to bylo s tou tajnou lánskou povolební schůzkou? Když zjistil, že by jeho angažmá mohlo prasknout, raději rychle otočil – aby se měl zase dobře. A teď ho vidíte, jak i on přesně hraje na city lidí – my se s uprchlíky nebudeme mazlit, dáme je do koncentráků.“

Celý rozhovor zde

Připomněl také, že lidem vlastně nesvoboda vůbec nevadí, dokud se nezačne týkat jich samých osobně. „Když sami budou moci jezdit ven, jak se jim zlíbí, pak s ostnatým drátem nemají problém,“ konstatoval Stránský a poukázal na jádro pudla. „Tohle celé se týká absence morálky. Lidé se ničím neřídí, pro ně kodex základních pravidel lidského chování a lidských vztahů nic neznamená.“

Zároveň se zmínil i o současné situaci v sousedním Německu. Angela Merkelová podle něj nemohla postupovat jinak, než otevřít uprchlíkům dveře. „Nezapomeňte, že do Německa přišlo v tom posledním čtvrtstoletí 3,5 milionu Turků. A právě ti jim zachránili infrastrukturu. Dnes jsou Turci v Německu papežštější než papež a jsou z nich Němci jako poleno, i když chodí třeba do mešity a bydlí v turecké čtvrti.“

Schwarzenberg je poctivý chlap

Připomněl také, že to, co současné společnosti chybí, jsou morální autority. „Jistěže takové osobnosti chybějí. Ale zároveň platí, že ti, kteří tomu teď šéfují, dělají všechno pro to, aby chyběly,“ řekl Stránský a zavzpomínal na prezidentské volby, kdy varoval Schwarzenberga, že Zeman zajisté vytasí Sudety, k čemuž nakonec opravdu došlo. „Napiš si na papírek, co řekl on k tomuto tématu v roce 1991. A řekni pouze toto: Já naprosto souhlasím s tím, co prohlásil pan Zeman v roce 1991. To stačí, nic víc! Ale Karel to bohužel neudělal, je to poctivý chlap, který řekl jen to, co si myslí,“ řekl Stránský s tím, že právě kvůli tomu prohrál Schwarzenberg prezidentské volby.

Dostalo se i na Václava Havla. Na začátku totiž všechno vypadalo tak, že Havel, Klaus i Zeman jsou stejného ražení, až postupem času se jejich osobnosti odkrývaly. A Havel také dělal chyby. „Třeba v tom, že si nechal radit od lidí, od kterých si podle mého názoru nechat radit neměl, třeba od Pavla Rychetského či Zdeňka Jičínského. Oni hned po revoluci nechali jmenovat Otu Motejla předsedou federálního Nejvyššího soudu a od té doby už Ota nemohl Vaškovi cokoliv radit, ta funkce to zakazuje. A pak se na Havla vrhli.“ Kdyby prý Havel nenaslouchal těm, kterým naslouchal, mohl vypadat právní systém České republiky úplně jinak. „Neplatily by třeba znárodňovací zákony, nebo by naopak platil služební zákon a všichni estébáci by museli odejít kvůli ztrátě důvěry a nedostali by ani korunu,“ uvedl Stránský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

20:15 „Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

„Nebudou to mírová jednání, ale zbraně budou tím, co rozhodne,“ prohlásil, jak vidí ukončení konflik…