„Po dobu dvaceti let intenzivně hledáme majetek, který zašantročil pravomocně odsouzený pachatel (zakladatel H-Systemu) Petr Smetka a bohužel stát nám v tomto směru není nápomocen, ba naopak. V současné době se řeší jak pomoci klientům, ale neřeší se vůbec, jak a kam zmizel majetek," uvedlo sdružení Maják v dopise adresovaném Kněžínkovi.
S Kněžínkem chce také jednat o odškodnění pro klienty H-Systemu za nepřiměřenou délku trestního řízení. Ministerstvo spravedlnosti podle Majáku poskytlo poškozeným klientům odškodné ve výši 2314 korun, což považují za nedostatečné.
„Již více než čtyři roky se proto soudíme s Ministerstvem spravedlnosti, které navzdory závazným nálezům Ústavního soudu v těchto věcech nadále odmítá přiznat požadované odškodnění v odpovídající výši," uvedl Maják. „Vzhledem k tomu, že klienti H-Systemu jsou oběti trestné činnosti, je tento přístup ministerstva velmi necitlivý," uvedlo sdružení.
O možném odškodnění klientů H-Systemu mluvil v úterý předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Nezmiňoval se ale o odškodnění za průtahy v soudním řízení, ale o tom, že by stát měl poměrnou částkou odškodnit všechny, kdo do H-Systemu vložili peníze. Kněžínek se ale k takovému názoru staví skepticky. V dnešním vydání listu MfDnes upozornil, že by speciální odškodné pro klienty jedné zkrachovalé firmy mohlo vést k požadavkům na odškodnění dalších lidí, kteří přišli o majetek při jiných podvodech v 90. letech. Podle něj už v minulosti existoval speciální zákon o odškodnění klientů zkrachovalé Union banky, který ale zrušil Ústavní soud.
Sdružení Maják zastupuje část klientů H-Systemu, kteří se nepokusili dostavět byty po zkrachovalé společnosti, ale chtějí získat zpět část peněz vložených do H-Systemu prostřednictvím prodeje majetku zkrachovalé společnosti v konkurzu.
Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp