„Nechci to nijak srovnávat, ale takové mechanismy jsme v dějinách za dramatických okolností zažili i jinde – například při požáru Říského sněmu,“ vzpomněl na milník cesty k nacistické diktatuře Strache. Jak následně uvedla rakouská média, výrok Stracheho může zhoršit již napjaté rakousko-turecké vztahy. Ty trvají několik dní – od výroku rakouského kancléře Christiana Kerna, který vyzval k ukončení přístupových rozhovorů Evropské unie s Ankarou.
Původní text ZDE.
Strachemu vadí zřejmě nejvíce čistky, které po neúspěšném pokusu o převrat spustil prezident Erdogan a vláda. Kritici situace uvádějí, že Erdogan neúspěšného puče využil ke zbavení se svých odpůrců. Strache zároveň tvrdí, že Erdogan byl strůjcem celého převratu. „Tento takzvaný puč proběhl nejen diletantsky, ale budí to dojem, že to byl řízený puč, jehož cílem bylo umožnit vznik Erdoganovy prezidentské diktatury,“ uvedl.
Obdobná situace nastala právě i v roce 1933, kdy se moci chopil nacistický vůdce Adolf Hitler. I když se nikdy nenašli viníci, kteří měli Říšský sněm zapálit. Hitler však události využil k likvidaci opozice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef