Student Univerzity Pardubice se Babiše v diskusi ptal, zda má zapotřebí si takto ničit nervy v politice. Babiš odpověděl tradičním výkladem, jak jej to ničí, poté ovšem ještě více přitvrdil, když si stěžoval, jak veřejný tlak poškozuje koncern Agrofert, který vlastní: „Kostelecké uzeniny budou mít sto let! Devadesát devět a půl roku nenašli v žádném výrobku jehlu. A teď ji našli dvakrát. A teď vyšly nějaké pomluvy na vysočinu (salám vysočina – pozn. PL). Lidi jsou zlí a snaží se mě prostřednictvím mých firem poškodit. Bohužel vyšel v Blesku článek, v sobotu, že ta naše vysočina je úplně hrozná. A ten šéf výroby spáchal sebevraždu,“ líčil studentům.
Případ sebevraždy manažera vzbudil zájem, zejména proto, že se ukázalo, že na Babišových slovech mnohé nesouhlasí. Redaktor serveru Echo24.cz Tomáš Pergler zjistil, že v testu salámů vysočina, který Blesk provedl v dubnu, sice výrobek jednoho z Babišových závodů skončil poslední, jenže v tomto závodu žádný manažer sebevraždu nespáchal. Sebevraždu spáchal manažer závodu Krahulík, také z koncernu Agrofert, jehož salám zmíněný test naopak vyhrál, manažer tedy neměl důvod ke zpytování svědomí, navíc takto fatálním způsobem. Redaktoru Perglerovi následně mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka povrdil, že „nemáme informace o tom, že by tato nešťastná událost měla souvislost s testem výrobků“. Redaktor serveru Echo24.cz uzavřel svůj text úvahou, zda je morální používat v politickém souboji jako argument lidskou smrt, navíc takto problematickým způsobem.
K tématu se však později vrátil web Deník Referendum, který přinesl další zjištění o smrti manažera závodu Masozávod Krahulčí. A podle něj Babiš zcela jednoznačně klamal. A měl k tomu prý důvod – ukázalo by se, jak pochybná je legenda o jeho podnikatelském úspěchu.
Sebevraždě ředitele provozu v Krahulčí měla předcházet jiná smrt na jeho pracovišti – smrtelný pracovní úraz. Tři nezávislé zdroje prý Deníku Referendum potvrdily, že několik dní předtím zemřel dělník, kterého rozmačkal přepravní vozík, tzv. „ještěrka“. „Šel si na ni naskládat palety, a pak se to stalo. Odbrzdila se a sama se rozjela. Byla to nějaká stará mašina, podle všeho nebyla v pořádku,“ cituje svědectví. Manažer se prý ještě zúčastnil pohřbu svého podřízeného a poté si sáhl na život sám.
Jak Deník Referendum zjistil přímo v Krahulčí, poté, co místní masokombinát koupil Babišův Agrofert, došlo k úpadku kvality vybavení i péče o něj, k výraznému poklesu kvalifikace personálu odchodem těch nejlepších, a naopak k nárůstu tlaku na vedení výrobny ze strany manažerů Agrofertu. Je proto prý možné, že manažer řešil sebevraždou právě tyto problémy.
„Podle lidí v kraji mohly k jeho zoufalému činu přispět i jiné příčiny než neštěstí na pracovišti, ale každopádně všichni vylučují, že by jakkoli souvisel s kvalitou produkce, která se ostatně právě v Hodicích i v sesterském podniku v Krahulčí, podle řady hlasů, po mnohaletém úpadku spravuje,“ dodává k tomu Deník Referendum.
Není to prý poprvé, co Babiš tají skutečnosti a vylhává si skutečnosti úplně jiné. Současně s informací o zemřelém manažerovi zmínil i případ jehel v Kosteleckých uzeninách, nejznámnějších z jeho uzenářské produkce. Babiš to interpretuje tak, že někdo o zlé vůli zapíchl do jeho salámů dvě injekční stříkačky, aby poškodil pověst Kosteleckých uzenin a celého Agrofertu.
Jan Boček, dlouholetý ředitel Kosteleckých uzenin (od kterého firmu Babišův Agrofert odkoupil) ovšem nabízí úplně jiné vysvětlení. Nejednalo se totiž o injekční stříkačku, jak se psalo, ale o jehlu z tzv. „dostřikovačky“.
„To je stroj, který má dva válce se stovkami jehel. Když jím prochází maso, jehly do něj napouštějí lák. Dělá se to proto, aby se zvýšila jeho hmotnost a vydělalo se tak víc peněz,“ popisuje praktiky masokombinátů. Občas se prý stane, že se jehla ulomí. Teoreticky by poté měla být odhalena v detekčním zařízení, ale i zde může lidský faktor selhat a jehla se tak dostane až k zákazníkovi.
Boček, který z fabriky na přelomu tisíciletí vybudoval českou jedničku, vidí ale obecnější příčiny ve strategii Agrofertu: „Skoro všichni zkušení řezníci a vůbec lidi, kteří k fabrice měli vztah, jsou pryč. V Kostelci dneska pracují všelijací námezdní dělníci i z východu nebo vězeňkyně ze Světlé nad Sázavou. Těm je to úplně jedno,“ vysvětluje. Podobné názory Deník Referendum prý slyšel i od dalších lidí, se kterými o Babišových masokombonátech hovořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav