Sokol: Média maří práci policie. Už se nic nedohledá

19.12.2010 13:25 | Zprávy

Podle Tomáše Sokola, advokáta a někdejšího ministra vnitra, se v médiích nakládá s informacemi příliš lehkovážně. Naráží na kauzu Drobil, do které se údajně zapletl i ministr vnitra Radek John. Předpokládá, že se vše zamete pod koberec.

Sokol: Média maří práci policie. Už se nic nedohledá

Průběh kauzy označuje za zaběhnutý rituál. Novináři zachytí informace, že nastalo něco jakoby korupčního. Zahájí vyšetřování, obstarávají zvukové nebo obrazové záznamy a pak to s ohledem na redakční zájmy zveřejní.

Nastane ticho po pěšině

Pak nastává všeobecný rozruch, ale nic se nezjistí, protože chybí důkazy o spáchání trestného činu. To se týká menších a nedoložených kauz, zatímco závažné korupce se mohou dít dál.

Sokol poukazuje na paragrafy 367 a 368 trestního zákoníku, podle kterých je trestné například nepřekažení a neoznámení trestného činu přijetí úplatku a podplácení.

Potíž prý nastává s posouzením toho, zda jde o hodnověrnou informaci o tom, že někdo někoho uplatil. Vyvstává otázka, proč se s podezřením nejde za policejními orgány, ale rovnou se vše zveřejňuje v médiích.

Co kdyby šlo o vraždu?

„Zkuste si představit, co by se asi dělo po reportáži o tom, jak kdosi kohosi zavraždil a autor chtěl tvrdit, že tím plní svoji zákonnou oznamovací povinnost. Zejména, pokud by pak policie zjistila, že všechny použitelné stopy jsou fuč, neboť vrah je také mediálním zákazníkem a tentokrát velmi spokojeným," vysvětluje Sokol.

S přirovnáním pokračuje: „...než dorazí policie, je podstatná část stop pošlapaná nebo jinak zničená a zbylé jsou k ničemu."

Začarovaný kruh nedůvěry

V několika mediálních kauzách měla policie možnost operativně sledovat jejich další vývoj. To jí ale znemožnilo zveřejnění „novinářského úlovku".

Je to začarovaný kruh. Novináři zřetelně nevaří policistům, a tak vyšetřují a někdy i soudí sami. A tím současně znemožňují policii vyšetřovat tak, aby se na konci dalo soudit doopravdy.

Sokol předpokládá, že současná kauza dopadne jako mnoho předchozích. „Přepis rozhovoru pánů Drobila a Michálka je možná politicky brizantní, ale na trestní stíhání tam nic nevidím. A jestli za tím něco takového bylo, už nejspíš nikdo nedohledá," píše Sokol na svém blogu.

Kauza Drobil

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rakušan cítí krev. Fialovu.“ Petr Holec si všiml

17:55 „Rakušan cítí krev. Fialovu.“ Petr Holec si všiml

Komentátor Petr Holec si všímá, že ministr vnitra Vít Rakušan už otevřeně vytáhl do boje proti koali…