V textu pro Český rozhlas Plus politolog Jiří Pehe nechápavě kroutí hlavou nad počínáním ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. To, že po rezignaci šéfa Evropské komise volá ODS, která kritizuje v EU prakticky všechno, lze to ještě pochopit. Ale to, že Junckera kritizuje přední politik ČSSD, je zvláštní. Sociální demokraté přece dlouhodobě tvrdí, že chtějí být součástí hlavního unijního integračního proudu.
Pokud je to pravda, proč si ministr Zaorálek nezjistil, jak se na pozici předsedy Evropské komise Junckera dívají další členské státy EU. Šéf české diplomacie to ale neudělal, začal volat po Junckerově pádu a zůstal prakticky osamocen. Podle Peheho nese předseda EK určitou vinu na stavu unie, ale to platí i o jednotlivých členských státech, včetně Česka. Nepodložená byla podle politologa i kritická slova českých politiků, kteří odmítli plán na přijetí eura ve všech zemích EU.
„Máslo na hlavě, jak už bylo řečeno, mají i politici národních států, přičemž Česko zaujímá v tomto žebříčku přední místo. Pokud bychom hledali zemi, jejíž politici soustavně házeli písek do unijního soukolí, protože my přeci vždy máme pravdu proti jakékoliv většině, Česko je dobrým kandidátem. ... Ani po brexitu nechápou mnozí čeští politici, že si dál nevystačí se svou obstrukční politikou vůči všemu, co nám nepřináší okamžité výhody. Nepochopili tak, že když právě Juncker navrhl, že EU by se měla v odpovědi na brexit více integrovat i tak, že všichni její členové přijmou euro, dozajista nehraje sólo hru, ale prezentuje názor, který zřejmě rezonuje v tvrdém unijním jádru," píše Pehe.
Znovu se tak podle politologa projevila určitá sebestřednost a nedostatek solidarity, které v EU projevujeme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp