Tolik spěchu se zvýšením DPH? Nechápeme, shodla se opozice

26.02.2011 6:58 | Zprávy

Ekonomičtí ministři vlády Petra Nečase (ODS) se na pátečním jednání shodli, že DPH na jednotnou výši 20 procent je třeba navýšit co nejdříve. A to ještě před koncem tohoto roku. Oopozice se ale vládnímu daňovému spěchu diví.

Tolik spěchu se zvýšením DPH? Nechápeme, shodla se opozice

Opozice v této souvislosti pochybuje o tom, že kabinet hodlá vybrané peníze použít jen na důchodovou reformu, jak slibuje. 

"Vláda si vylepšuje státní rozpočet," řekl v pátek místopředseda ČSSD a bývalý ministr práce Zdeněk Škromach. Podobně mluvil i poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Dolejš: Vláda myslí na zadní vrátka?

"Myslím, že jde o snahu flikovat rozpočet, respektive vytvořit si rezervu na to, že plnění rozpočtu nebude takové, jaké se plánovalo," dodal komunista. Poukázal například na to, že podle nových prognóz se letos očekává nižší ekonomický růst, než na jakém byl návrh státního rozpočtu sestaven. 

Podle místopředsedkyně vládních Věcí veřejných Kateřiny Klasnové je návrh kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) důležitým prvním krokem k důchodové reformě. "Tento krok je nutný, protože na účtu chybí 35 miliard a je třeba ho nějak zaplnit," řekla Klasnová. Připustila však, že se jí příliš nelíbí převedení knih do vyšší sazby DPH.

Škromach: Na reformu doplatí hlavně děti a postižení

Obě opoziční strany se zvýšením DPH nesouhlasí. Poukazují na prudké zdražení některých výrobků a služeb. Podle Škromacha zasáhne nejvíce rodiny s dětmi, seniory a zdravotně postižené lidi. 

Skeptická je opozice také k možnosti převádět procento ze sociálního pojištění rodičům na důchody. Podle Dolejše kupní síla důchodů klesá a chudé děti ji chudým penzistům nevyrovnají.

"Mezigenerační solidarita je zakotvena v průběžném systému," zdůraznil poslanec a pozastavil se nad dobrovolností vládou navrhovaného opatření. Rovněž podle Škromacha úprava nic neřeší a jednotlivé střípky důchodové reformy plánované koalicí mohou být jako celek spíš negativní. 

Debata ukončena, pravili ministři

Dneškem ekonomičtí ministři debatu nad důchodovou reformou ukončili. Na hlavních rysech důchodové reformy se ekonomičtí ministři dohodli minulý týden.

Podle nich si budou moci lidé mladší 35 let od roku 2013 dobrovolně převést tři procentní body ze svého sociálního pojištění na individuální účty u penzijních společností, ale jen pokud přidají i ze svého. Výpadek příjmů na sociální pojištění mají pokrýt výnosy ze sjednocené sazby DPH. 

Výjimkou by byly vyjmenované základní potraviny - mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa, potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu. U nich by DPH zůstala na deseti procentech.

Více čtěte:

  • Blesk spočítal: Na penzi se státem se nevyplatí spořit
  • Seďa (ČSSD): Důchodová reforma. Komu ku prospěchu?
  • Nečas: DPH by se mohlo zvednout už od října
  • Tento článek je uzamčen

    Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

    Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

    reklama

    autor: jas

    Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

    A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

    Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


    Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

    Další články z rubriky

    Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

    20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

    Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…