Turecko má v rukou klíč k Evropě. Prý s námi hraje šikovnou hru

11.11.2015 22:28 | Zprávy

Afričtí a evropští státníci na Maltě jednají o tom, jak dál v uprchlické krizi. Jsou schopni dospět k nějakým nosným řešením? Ve středečních Událostech, komentářích promluvil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Svůj pohled přidala i novinářka Petra Procházková z Lidových novin. Podle ní by summit měl řešit i otázku, jak dál v Íránu či Afghánistánu. Uprchlíci prý nechápou, proč by měli být v Česku zadrženi.

Turecko má v rukou klíč k Evropě. Prý s námi hraje šikovnou hru
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

„Uprchlíci vědí, že musejí přeplout do Řecka, a pak mívají u sebe přesný seznam zemí, přes které musejí přejít. Tento seznam se postupně aktualizuje,“ prozradila hned v úvodu Procházková.

Přímo z ostrova Malta se ozval moderátor Lukáš Dolanský. „Očekávání summitu jsou velká,“ prozradil zpravodaj. Jde o první obsáhlejší kontakt EU s Afrikou. Unie chce pomoci partnerskému kontinentu, aby se příval uprchlíků omezil.

Dohoda o finanční pomoci pro Afriku

Podle Prouzy, který je na summitu také přítomen, je třeba vyladit návratovou politiku. Zároveň je nutné pomoci africkým zemím, aby z nich lidé neprchali. „Oni často neodcházejí proto, že je tam válka, ale protože mají hlad, nemají práci a tak podobně,“ prozradil tajemník. Pokud EU pošle peníze dostatečně rychle, migrační vlnu to zpomalí a nakonec zastaví. „Můžeme také stavět ploty, ale každý plot se dá obejít,“ doplnil Prouza.

Na maltském summitu proto bude podepsána dohoda o finanční pomoci pro africké státy, přičemž ty budou na oplátku bránit migraci z vlastního kontinentu. „Dnes má klíč k Evropě v ruce turecký prezident. Pokud se s ním dohodneme, podaří se ten přísun uprchlíků zastavit. Pak bude možné řešit i situaci v Evropě,“ zdůrazňoval Prouza.

Turecko s námi šikovně hraje nátlakovou hru

Procházková doplnila, že Turecko nebude zadržovat uprchlíky na svém území zdarma. V tuto chvíli se turecká policie ani trochu nesnaží bránit uprchlíkům, aby nelegálně neopouštěli Turecko. Bez této tiché pasivity by se pašerákům zdaleka nevedlo tak dobře, jak se jim vede. Smutné je spíše to, že policisté zadržují ty lidi, kteří se chtějí obejít bez pašeráků. „Mně se zdá, že Turecko hraje docela šikovnou hru a čeká, že další nabídka ze strany EU bude ještě tučnější než ta dosavadní.“   

Uprchlíci prý nechápou, proč by měli být v některém státě EU zadrženi. Nechápou, proč by například v Česku měli zůstat za plotem. „Oni si prostě nemyslí, že spáchali nějaký kriminální čin,“ prozradila Procházková s tím, že jde často o vzdělané lidi ze střední třídy, kteří byli zvyklí spíše na to, že je po Evropě vozí autobusy a nekončí nikde za žiletkovým plotem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

11:51 Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

Kriminalisté požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání ve…