Úder z Bruselu na Maďarsko, Polsko a všechny, kdo nechtějí rozvíjet EU a NATO: Xenofobové, nacionalisté, uzavřené společnosti...

13.02.2017 13:14 | Zprávy

V Evropě se objevují staré dělící linie. Tentokrát se ovšem nejedná o železnou oponu, kulomety a pracovní tábory. Bariéry se začínají objevovat v hlavách Evropanů, míní místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Úder z Bruselu na Maďarsko, Polsko a všechny, kdo nechtějí rozvíjet EU a NATO: Xenofobové, nacionalisté, uzavřené společnosti...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Franciscus Cornelis Gerardus Maria Timmermans je nizozemský politik a diplomat, který v současné době zastává funkci prvního místopředsedy Evropské komise a zároveň evropského komisaře pro lepší regulaci. Timmermans v minulosti působil hned v několika funkcích v rámci nizozemského státního aparátu, včetně pozice ministra zahraničních věcí.

Frans Timmermans pochází z holandského Maastrichtu. Studoval na mnohých evropských univerzitách a kromě své rodné holandštiny hovoří též plynně italsky, rusky, francouzsky, německy a anglicky.

Holandský diplomat vystoupil 9. února na konferenci s názvem „Budoucí síla“, kde pohovořil o budoucnosti Evropské unie a jejích transatlantických vztazích.

Celý proslov ZDE

„Na co vlastně potřebujeme společnou obranu? Co máme takovou potřebu bránit? Musíme zajistit bezpečí pro naše občany, to je jasné. Co je ovšem to, co máme takovou potřebu střežit a bránit? Náš způsob života. Naši otevřenou společnost, demokracii, právní řád a svobody,“ míní holandský diplomat.

„Evropa je unie nepravděpodobných spojenců. Jestli se domníváte, že nacionalismus je vítaným závanem čerstvého vzduchu, zamyslete se pořádně; je to jen cesta k válce. Francouzi a Němci, Holanďané a Belgičané, Dánové a Švédové, Francouzi a Angličané, Maďaři a Rumunové, Bulhaři a Řekové; všechny tyto národy proti sobě v krvavé historii Evropy několikrát bojovaly.“

„Již dvanáct let po konci druhé světové války byla podepsána Římská dohoda. Z odvěkých nepřátel se stali nejbližší spojenci. Byl založen nejúspěšnější mírový projekt v lidské historii. Tento mír zajišťuje Severoatlantická aliance. K dosažení míru potřebujete demokracii a jednotu, ale také bezpečnost. V aktuální situaci potřebujeme NATO více než kdy jindy.“

„Představte si na chvíli, že kubánskou raketovou krizi řeší Trump s Putinem prostřednictvím Twitteru. Musíme si plně uvědomit, že žijeme ve světě, ve kterém existují atomové zbraně.“

„Transatlantický vztah svou hloubkou přesahuje jakéhokoliv jednotlivého politika z té či oné strany Atlantického oceánu. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že Evropa se o sebe musí umět postarat sama. Přesto jsem přesvědčen o tom, že strategické zájmy Evropy a Spojených států jsou totožné. Jsme si blízcí, jelikož vyznáváme stejné hodnoty: otevřenost, diverzitu, pluralismus, svobodu a demokracii.“

„Nyní se ovšem musíme soustředit na krizi, která ohrožuje naše hodnoty přímo u nás v Evropě. Mluvím o alternativních faktech, xenofobii, nacionalismu a podobných fenoménech, které se objevují v zemích, jako je Turecko, Polsko, Maďarsko, a dokonce i na západním Balkáně. Objevují se staré dělící linie, které se tentokrát neprojevují železnou oponou, kulomety a pracovními tábory, ale spíše mentalitou Evropanů. Vzniká stále větší rozdíl mezi otevřenými a zakrytými evropskými společnostmi.“

„Pravdou ovšem zůstává, že jen lidé žijící v otevřených společnostech mohou úspěšně čelit dnešním výzvám. Čtvrtá průmyslová revoluce přináší změny rychleji než kdykoli dříve. Co je inovace pro jednoho, je hrozba pro druhého. Kreativita je měnou nové ekonomiky. Tato měna se nejlépe razí v otevřené a svobodné společnosti chráněné právním řádem.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Návrat ke kormidlu

Politice Pirátů moc nerozumím, ale není snad přirozené, že opoziční strany doufají v to, že se dostanou k moci? Teda možná mimo SPD, u které mi přijde, že jí vlastně být v opozici vyhovuje. A co se týká ANO. Podle všeho volby vyhrajete, otázkou je, s kým chcete uzavřít koalici? Zdá se, že máte zásad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ukrajinců je tu 400 tisíc, jedno krajské město. Chraňte české občany.“ Šlachta drtil Rakušana

14:22 „Ukrajinců je tu 400 tisíc, jedno krajské město. Chraňte české občany.“ Šlachta drtil Rakušana

Senátor Robert Šlachta (Přísaha) se tvrdě obul do ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). V pořadu Otá…