Jedním z prvních kroků, který by měla Ukrajina podstoupit, je velká privatizace napříč mnoha sektory, která má podle Cincadzové vést k větší stabilitě makro- i mikroekonomické situace Ukrajiny.
„Řekla bych, že plnění minských dohod není součástí těchto reforem,“ poznamenala politička s tím, že Ukrajina se pokouší decentralizovat svou moc již dlouhou dobu, nezávisle na těchto dohodách. Chce však splnit všechny podmínky z dohod plynoucích. Ty však jsou zodpovědností Ukrajiny, ne nikoho jiného.
Dokud však nebude natolik příhodná bezpečnostní situace, nelze splnit minské dohody a tomu brání ruská agrese na ukrajinském území. Nelze tak mluvit o politických řešeních situace, když stále umírají lidé.
„Bohužel musím přiznat, že se k jejich plnění vůbec nepřibližují a ani neplní sliby,“ řekla Cincadzová o ruském přístupu k minským dohodám. „Rusové řekli, že jsou plně připraveni na to přistoupit, pokud se nemýlím, už v říjnu 2015, ale od té doby se nic nestalo,“ poznamenala.
Za poslední dva roky však Ukrajina dosáhla velkých pokroků od chvíle, co předchozí režim nechal její instituce a ozbrojené síly v naprostých troskách, jak tvrdí Cincadzová, která údajně společně s dalšími poslanci přišla s funkčím rámcem, na základě kterého staví řešení situace v zemi.
„Se zapojením občanské společnosti, s mnoha dobrovolníky, s velmi pozitivním přístupem veřejnosti a podporou ze zahraničí jsme již ušli dlouhou cestu,“ poznamenala Cincadzová a dodala, že konečně poprvé přišli politici s představou rozpočtu na strategickou obranu Ukrajiny.
Ukrajina se podle ní nevzdává snah získat vojenskou podporu ze zahraničí. „Ukrajina nikdy nebyla národem, který by někoho dobýval, tudíž i smrtící zbraně jsou pouze na obranu našeho území, naší půdy a našich lidí,“ poznamenala Cincadzová.
Ukrajina by podle ní potřebovala zbraně proti tankům, dronům, proti dělostřelectvu, jelikož nemá dostatek vlastních prostředků na to, aby vyhnala Rusko ze svého území.
„Myslím si, že je velmi důležité, aby NATO zůstalo jednotné,“ vyjádřila svůj názor na summit ve Varšavě. Je nutné udržovat dialog a silné NATO. Doufá také, že stále platí nabídka z roku 2008, že ve chvíli, kdy bude Ukrajina připravená, bude moci přistoupit do NATO. V současnosti tedy Ukrajina provádí bezpečnostní audit všech svých prostředků, na který však NATO zatím nijak oficiálně nereagovalo.
Od Aliance pak Ukrajina čeká podporu nejen v bezpečnosti, ale i v dalších ohledech pro zemi, „která v současnosti brání celou Evropu a celou západní civilizaci“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: spa