V souboji Putin versus Obama Rus jasně vyhrál, míní Oskar Krejčí

04.10.2015 9:58 | Zprávy

Politolog Oskar Krejčí v rozhovoru pro První zprávy.cz konstatoval, že v pomyslném klání mezi prezidentem USA Barackem Obamou a nejmocnějším mužem Ruské federace Vladimirem Putinem vyhrál druhý jmenovaný. Dobře to prý bylo vidět např. na jednání OSN, kde vystoupil i prezident Miloš Zeman. Nakonec Krejčí pochválil Čínu.

V souboji Putin versus Obama Rus jasně vyhrál, míní Oskar Krejčí
Foto: Jakub Sobek
Popisek: Oskar Krejčí na besedě v Plzni

Spojené státy se snažily Rusko izolovat, a výsledek se dostavil. Samy se izolovaly. Tak to alespoň vidí politolog Oskar Krejčí, podle něhož žije Západ v iluzi, že může zasahovat kdekoli ve světě, a pak se diví, když se musí vypořádat s vleklými válkami, Rusko v Sýrii zvolilo opačný postup. Se svolením legitimní vlády Bašára Asada zasahuje proti radikálům. Rusko tedy není v izolaci, jak na shromáždění OSN prohlašoval americký prezident Obama.

„Prezident již sice nepřiřadil ruské nebezpečí na úroveň eboly a tzv. Islámského státu, jak to učinil loni, ale mluvil o ohrožení kohokoliv tím, co nazval ruskou agresí na Ukrajině. A zdůraznil, že se podařilo Rusko ekonomicky potrestat a izolovat. Což se vzápětí ukázalo jako problematická teze, neboť sám se ještě tentýž den s ruským prezidentem sešel. Následující den pak bylo jasné, jakou podporu má Rusko při svých akcích v Sýrii – a že má na jejich vedení i dostatek prostředků. Je zřejmé, že z pomyslného souboje Obama – Putin na tribuně OSN vzešel jako vítěz ruský prezident,“ vyjádřil svůj názor Krejčí.

Očekává také, že dolar pomalu ustoupí z ekonomické slávy a nahradí ho jiné měny. Své mohou říci např. Číňané, jjichž ekonomika roste mnohem rychleji než v USA i EU, a to už řadu let. Může se ovšem také stát, že pád dolaru nebude pozvolný. Bude prudký. A pokud by k něčemu takovému mělo dojít, pak je zřejmě politicky nejvhodnější, aby to padlo na Obamova bedra, neboť se blíží konec jeho druhého funkčního období, takže by to bylo na koho svést.

Čína hodlá své finanční prostředky poskytnout chudému jihu, především Africe. Chce postavit nové nemocnice, školy a tak podobně. Podle Krejčího se čínská komunistická vláda chová s odpovědností řádného hospodáře, jemuž není lhostejná chudoba jihu, kterou Západ nejednou sobecky přehlédl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána pro Fialu? Tentokrát po pokusu o puč v Jižní Koreji

8:31 Rána pro Fialu? Tentokrát po pokusu o puč v Jižní Koreji

V Jižní Koreji to vře. Prezident vyhlásil stanné právo a oznámil národu, že neměl jinou možnost. Jen…