Ve světě pozvedají hlas občané, kteří se necítí být reprezentováni současnými vládami. Proto ve Spojených státech dominuje Donald Trump, proto ve Španělsku sílí hnutí Podemos, proto francouzské politiky děsí Marine Le Penová, proto v Řecku vládne Syriza.
„V západním světě máte absolutní frustraci voličů, kteří si myslí, že nejsou zastupováni a nejsou naplňovány jejich požadavky a předpoklady. To vede ke vzniku nacionalistických až ultrapravicových stran, které ale mají i levicový program,“ upozornil Čulík. Tyto strany hrají na to, že se lidé bojí nejvíce toho, co neznají. V Česku jsou to muslimové. Žije jich u nás jen pár, a přece se jich velmi bojíme.
„V Čechách teď vznikla představa, že jsme to teď Západu ukázali a konečně si uvědomuje, že to s uprchlíky měli dělat stejně jako my – hermeticky uzavřít hranice. To je naprostá pitomost, je to zkreslené. Západní Evropa neříká, že má střední Evropa pravdu. Západní Evropa od samého začátku apelovala ..., že je problém zcela zvládnutelný, pokud Evropa projeví solidaritu, aby uprchlíci nemuseli umírat na mořích. To je vina Evropy,“ konstatoval Čulík.
Střední Evropa se ale odmítá podílet na pomoci uprchlíků, tedy alespoň z pohledu Švédů a dalších Evropanů. Tito občané mají pocit, že střední Evropa získávala dotace z EU, ale teď odmítá pomoci jiným lidem. K čemu to nakonec může vést? Můžeme zůstat mimo evropské struktury.
„Potom máte otázku, co se stane se střední Evropou. Mě docela děsí průzkum, jak vám vzniká ta rebelie obyčejných lidí, tak oni věří absenci faktů. Přestože v Rusku vládne autoritářský režim. K čemu to povede. Že by se z České republiky opět stal přívažek budoucího Ruska?“ varoval Jan Čulík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp