I když jde podle Lišky o rusky mluvící občany, chtějí, aby Ukrajina zůstala jednotná. Situace v oblasti je prý informačně nepřehledná nejen při pohledu z dálky, z Evropy, ale i pro samotné Ukrajince. Český politik se na Ukrajině setkal se zástupci aktivistů, novinářů, politiků i s běžnými občany. Spolu s ním do země přicestovali i Nikola Hořejš, protikorupční expert platformy Rekonstrukce státu, bývalý ředitel hnutí DUHA Petr Machálek a Heidi Hautalaová, bývalá finská ministryně životního prostředí.
Velká řada lidí, se kterými jsem se setkal, chce evropské směřování Ukrajiny, říká Liška
„Když se bavíte s místními lidmi, všichni vám shodně říkají, že neví dne ani hodiny, kdy přijde ruská invaze, a počítají s tím jako s něčím, co je velmi pravděpodobné," uvedl Liška. Podle jeho slov však drtivá většina lidí z různých proudů s připojením k Rusku nesouhlasí.
„Velká řada lidí, se kterými jsem se setkal, chce evropské směřování Ukrajiny. Přejí si rovněž, aby Evropská unie měla ve vztahu k Ukrajině i k Rusku ráznější postoj a aby dokázala mluvit silnějším, jednotnějším hlasem," popsal český politik, který do Doněcku přicestoval ve čtvrtek večer z Kyjeva. „Tady neexistuje žádná rozdělená Ukrajina, tady je Ukrajina jednotná a to, co lidi rozděluje, jsou problémy socioekonomického rázu. Lidé tady chtějí jen lepší život a žádnou korupci," dodal Liška.
V oblasti panuje obrovské informační vakuum
V Doněcku podle něj vládne „ticho před bouří". Na první pohled v ulicích města není vidět žádná vyhrocená situace. „Když se ale podíváte blíž na obsazené administrativní budovy, na hlavní náměstí Vladimira Iljiče Lenina a na něm stánky, tak vidíte, že něco v pořádku není," uvedl český politik, který na Ukrajinu dorazil jako vyslanec Evropské strany zelených s cílem zjistit, co se v zemi skutečně děje. Druhým cílem této mise je propojit občanské iniciativy v Česku a na Ukrajině, aby jim čeští zástupci mohli předávat své zkušenosti s transformačním procesem.
Jak Liška uvedl, v oblasti panuje obrovské informační vakuum. Setkal se proto i s lidmi - aktivisty a novináři - kteří se snaží toto „informační mlžení" prolomit a přinášejí ověřené nezávislé informace. „Místní lidé nedůvěřují státní televizi, ta je jen hlásnou troubou současné vlády. Stejně tak nevěří soukromým televizím, protože ty jsou v rukou oligarchů. A pak je tady ruské vysílání, které není nic jiného než těžká propaganda. Tady není šance dostat se snadno k ověřeným nezávislým informacím," říká šéf české Strany zelených.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk, mp