Vypadá to nešťastně. Politologové koukají na nového šéfa ČSSD Hamáčka hodně skepticky

19.02.2018 15:51 | Zprávy

Zvolení Jana Hamáčka předsedou sociálních demokratů není velkým překvapením, nenaznačuje to ale žádnou radikální změnu. Vyplývá to z vyjádření politologů, které ČTK oslovila. Vyjednávání o vládě s ANO je podle některých z hlediska znovuoživení ČSSD nešťastné, podle jiných naopak poslední možnost, jak stranu uchovat v české politice viditelnou.

Vypadá to nešťastně. Politologové koukají na nového šéfa ČSSD Hamáčka hodně skepticky
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček.

„To, že je Jan Hamáček předsedou, v konečném důsledku překvapivé není, byl favoritem v tom, že měl nejvíc nominací z krajských konferencí,“ uvedl politolog Kamil Švec. Je to podle něj obrázek současné sociální demokracie. Strana, která letos slaví 140 let existence, není schopná vygenerovat vůdce, který by dokázal oslovit mnohem širší veřejnost, míní.

Hamáček si podle politologa Daniela Kunštáta získal hlasy tím, že jako jediný tak úplně nevadí jak modernizačnímu „sobotkovskému“ křídlu, tak křídlu tradicionalističtějšímu, které má blíže k prezidentu Miloši Zemanovi. Také Kunštát si myslí, že sociální demokracie nenašla energii, aby skutečně našla „novou figuru“. Doba podle něj žádala razantnější změnu. Hamáček je přeci jen jedna z nejznámějších mediálních tváří ČSSD, připomněl. Poznamenal, že Hamáček by byl vhodným předsedou, pokud by ČSSD uvažovala v tom smyslu, že stranu povede pouze po jakési překlenovací období, než se vyprofiluje nová tvář.

To, že sjezd zvolil statutárním místopředsedou strany Jiřího Zimolu, který předchozí vedení kritizoval, působí podle politologa Lubomíra Kopečka trochu vyvažujícím dojmem. Kunštát ale podotkl, že pro jakéhokoliv předsedu je nebezpečné, aby ho zastupoval člověk, který má ambice stranu vést. „Zimola není ideálním prvním místopředsedou,“ míní Kunštát.

Podle politologa Tomáše Lebedy bude nyní záležet na tom, jestli nové vedení začne stranu novým způsobem zviditelňovat a jestli se mu podaří voliče, kteří od strany odešli, zejména k ANO, přimět volit ji znova.

„Jestli se naplní to, co ti dva avizovali, to jest, že budou jednat s ANO o vládě, tak to z hlediska revitalizace ČSSD je docela nešťastná situace,“ míní Kopeček. Dodal, že pokud má mít ČSSD nějakou šanci zvednout se ze sedmi procent, tak by to asi neměla dělat v roli partnera někoho, kdo jí převzal značnou část voličů.

Pokud by sociální demokraté šli do vlády, bude podle Švece po zkušenostech s ANO složité, aby se prosadili a aby se jim podařilo přesvědčit voliče, že jejich účast ve vládě byla nějak prospěšná.

Jít do vlády s ANO bere jako poslední možnost, jak se sociální demokraté mohou uchovat v české politice viditelnými, politolog Zdeněk Zbořil. „Pokud by zůstali v opozici, mohli by posléze z Parlamentu úplně vymizet,“ připomněl s tím, že ve Sněmovně nyní sedí za ČSSD 15 poslanců. Také podle Kunštáta je jasné, že k „nějaké dohodě dojde“. Míní, že nakonec vznikne vláda na půdorysu ANO a ČSSD.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rakušan cítí krev. Fialovu.“ Petr Holec si všiml

17:55 „Rakušan cítí krev. Fialovu.“ Petr Holec si všiml

Komentátor Petr Holec si všímá, že ministr vnitra Vít Rakušan už otevřeně vytáhl do boje proti koali…