Některé věci začaly fungovat už během první fáze koronavirové pandemie fantasticky, třeba e-neschopenky či e-recepty. „Přitom jsme léta slýchali od lékařů, najmě od šéfa jejich komory Milana Kubka, proč a jak to nemůže nikdy fungovat. Najednou to funguje, a bez zbytečného skuhrání a brblání.“ konstatuje Zvěřina.
Poukazuje na jednoznačnou inspiraci pro spoustu změn, které je nutné udělat, rozhodnout a spustit, ale naše setrvačnost a pohodlnost nám to však nedovoluje.
Pěknou ilustrací krizové změny mentality a priorit jsou též zvýšené platby státu za „své“ pojištěnce. „Kolik ministrů zdravotnictví naráželo na odpor ministrů financí a premiérů? Pět? Leckdo si vzpomene i na víc. Stejně by se měly české vlády stavět též k vyšší spoluúčasti pacientů, tu odmítá tvrdošíjně ČSSD i ANO,“ podotýká.
I premiér Babiš dosud nekompromisně zamítal zvýšení příspěvků státu s tím, že zdravotnictví je jedna velká černá díra. „Ano, z jistého pohledu ano, nepochybně, nicméně zdravotníci jsou podfinancovaní, a raději a častěji nakupujeme zbytečné přístroje,“ pokračuje komentátor.
Stejně by se dalo uvažovat třeba o zrušení nejrůznějších daňových výjimek a „nesmyslů“, počínaje stravenkami a konče režijními jízdenkami pro zaměstnance „modré armády“. „Podobně i důchodová reforma žádá vedle promyšlené debaty a jasného konsenzuálního konceptu též odhodlání k radikálnímu řezu,“ myslí si.
Jenže tohle všechno údajně není možné, vracíme se mílovými kroky k normálu, takže čím dál častěji uslyšíme, proč něco nejde, očekává Zvěřina.
„Skeptik řekne, že jsme za zavedení e-neschopenek a krůček v digitalizaci České republiky zaplatili příliš vysokou cenu. Ano, ekonomické škody jsou hrozivé, ovšem nikdo pandemii nevyvolal uměle a i z toho největšího neštěstí lze vytěžit něco pozitivního. Třeba od povodní v roce 2002 opět pečujeme o břehy našich řek a nikoho nenapadne tento výdaj označit za zbytečný.“ dodává.
A zakončuje otázkou: „Proč si nevzít virovou pandemii jako inspiraci, třeba k tomu, že přestaneme setrvačně tvrdit, že změny nejsou možné?“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: nab