Proč je ta výzva, byť morálně plně opodstatněná, nesmyslná? I když jsou opakované agrese USA, např. do Jugoslávie, do Syrské arabské republiky, do Afghánistánu a dalších desítek zemí, bez mandátu OSN, stejným válečným zločinem, jako je válečným zločinem ruská agrese na Ukrajinu bez mandátu OSN, nelze přece kvůli tomu likvidovat průmysl, občany a ekonomiku států západní Evropy.
Embargo na zemní plyn z USA, přivážený ve formě LNG (zkapalněný zemní plyn při teplotě minimálně mínus 162° Celsia), který se do České republiky dosud nikdy fyzicky nedostal a minimálně dalších 5 let nedostane, by teoreticky České republice vůbec nemuselo vadit. Nejen, že se do ČR nedostane, ale navíc jeho cena se pohybuje kolem 20 - 25,- Kč/1m3 a nejspíše dále poroste, na rozdíl do Německa, Maďarska a dalších východních zemí dodávaného potrubního ruského zemního plynu za 6 - 7,- Kč/1m3, který by v této ceně mohl být dodáván i přímo do ČR…
Bylo by ale nesmyslem, ba přímo zločinem, pokud by státy východní Evropy, včetně Německa, nutily státy západní Evropy odmítat dodávky drahého LNG kvůli opakovaným agresím USA či potlačování základních lidských práv na Arabském poloostrově a tím aby západní státy poškozovaly svůj průmysl, své občany a svoji ekonomiku.
Ale úplně stejným nesmyslem, ba přímo zločinem, je, pokud nyní státy západní Evropy nutí státy východní Evropy, které jsou životně závislé na dodávkách ruského zemního plynu, aby, z důvodu ruské agrese, odmítaly dodávky laciného ruského plynu, bez kterých se ale zcela zastaví a zlikviduje průmysl, doprava, zemědělství a všechny další oblasti ekonomiky ve východní Evropě, zejména v České republice.
Doslova jako přes „kopírák“ (dnes spíše Ctrl C a Ctrl V) je situace s ropou z „demokratických“ arabských monarchií a nedemokratického Ruska. Kde na výrazně lacinější ruské ropě je životně závislá ČR, ale s ní i velká část Evropy a v neposlední řadě i její velký odběratel USA.
Je proto nanejvýše demokratické a spravedlivé, aby čeští občané nepodporovali návrhy na embargo amerického LNG. A je stejným výrazem demokracie získané v roce 1989, aby občané České republiky získali informace, jaké budou důsledky embarga na českou ekonomiku a jejich vlastní peněženku a na základě informací se mohli zcela svobodně a demokraticky rozhodnout o tom, zda chtějí či nechtějí embargo na ruský zemní plyn ruskou ropu.
Možné otázky v referendu by mohly znít např. takto:
1) ANO - souhlasím s embargem na ruskou ropu a nevadí mi, že může stát 1 litr PHM cca 100,- Kč, že bude zaveden přídělový systém na PHM a inflace bude 50 a více %
2) NE - nesouhlasím s embargem na ruskou ropu a trvám na ceně PHM max. 30,- Kč/1 litr a inflace nesmí přesáhnout 4%
3) ANO - souhlasím s embargem na ruský zemní plyn a nevadí mi, že 1m3 zemního plynu z LNG, pokud se dostane až do ČR, může stát cca 60,-Kč a inflace bude 50 a více %
4) NE - nesouhlasím s embargem na ruský zemní plyn a trvám na to, že 1m3 zemního plynu nesmí stát více než 10,- Kč a inflace nesmí přesáhnout 4%
A pokud se lidé svobodně, nejen na základě ideologií, ale na základě informovanosti o důsledcích referenda, rozhodnou, co opravdu chtějí, vláda ČR musí vůli lidu respektovat…
Ivan Noveský zakládal Energetický regulační úřad v roce 2001 a v letech 2016/2017 byl jeho 1. místopředsedou, zakládal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v roce 2002 a byl jeho 1. generálním ředitelem. Nyní je předsedou Institutu pro energetiku a členem odborného týmu Energie není luxusní zboží při IAV, který se od podzimu 2021 snaží (dosud bohužel marně) pomocičeským vládám vyřešit energetickou a ekonomickou krizi
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV