Jakub Mikel: Mynář a Nejedlý dělají byznys na Zemanovu hlavu, řekl Babiš studentům a pozval je na Čapí hnízdo

11.05.2017 16:53 | Zprávy

REPORTÁŽ. Babiš v pondělí kvůli prohlubující se vládní krizi navštívil Zemana na Hradě. Vzájemné pragmatické spojenectví je zjevné už delší čas. Reálně se ale Babiš dívá na Hrad úplně jinak. “Zeman má kolem sebe zmrdy, Nejedlého a Mynáře, kteří dělají byznys na jeho hlavu – Kellner, Čína a tak,” svěřil se Babiš při setkání se studenty v Olomouci .

Jakub Mikel: Mynář a Nejedlý dělají byznys na Zemanovu hlavu, řekl Babiš studentům a pozval je na Čapí hnízdo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

“Babiš je ve Vertigu.” Přeloženo – ministr financí sedí ve známém olomouckém studenském podniku a objednává panáky. Zpráva se na konci dubna – při Babišově návštěvě Olomouce – bleskově šířila po sociálních sítích místních studentů.

Vertigo je podzemní bar, kde člověk neslyší málem ani vlastní myšlenku, pokud má kolem sebe víc než tři lidi. Ale má správnou atmosféru a i večer 25. dubna bylo narváno. Žádná vládní krize se zatím nekonala a zkouškové období bylo ještě relativně daleko.

Z Academia film Olomouc, jež přitáhne každý rok do hanácké metropole stovky lidí, do Vertiga mezi studentstvo letos zavítal i ministr financí a předseda hnutí ANO, Andrej Babiš; v doprovodu olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka.

V době, kdy se Babiš přesouval do baru, byl autor tohoto textu nedaleko a využil příležitosti zajít si s mocným mužem tuzemské politiky a byznysu popovídat.

Zeman na rozdíl od Klause nekrad

Babiš sedí s hejtmanem Oklešťkem v rohu u velkého stolu, obklopen skupinou mladých lidí a Oklešťkem. Je plno a hluk, přesto je pana ministra dobře slyšet.

“Ještě jednu rundu dáme a pojedu,” slibuje zrovna Babiš přítomným. Většina z nich už je v dobré náladě a s Babišem se baví důvěrně.

“Koho byste volil?” padá otázka z davu.

“Jako za prezidenta?” táže se Babiš.

“Vy nám to neřeknete?” ptá se někdo.

“Ale řeknu,” nebrání se Babiš. “Samozřejmě ten Zeman to dělá dobře. Zeman jezdí mezi lidi. Zeman má kolem sebe zmr*y, Nejedlého a Mynáře, kteří dělají byznys na jeho hlavu, Kellner, Čína a tohle. Zeman chodí mezi lidi, dostává tisíc lidí na náměstí. Má podporu. On je sečtělý, je inteligentní, umí jazyky,” hodnotí situaci na Hradě Babiš.

“Já se znám se Zemanem od roku 1999,” vzpomíná Babiš.

A rozdíl mezi Zemanem a Klausem podle Babiše? Zeman prý nikdy nekradl. “Zeman má h*vno na práci, tak si může dělat kampaň,” hodnotí Babiš a připomíná, že právě Zeman umí dostat na náměstí tisíce lidí.

“Proč (jako prezidentského kandidáta) nenasadíte Stropnického?” ptám se. “Stropnický na to nemá,” dostávám jasnou odpověď. Hnutí ANO chce podle něj primárně uspět v parlamentních volbách. “Když chce (Stropnický, pozn. redaktora) kandidovat, nech de, ale nech to odmaká. Když je Pražský maraton a já tam tři hodiny chodím mezi lidi, a on to s*re,” zlobí se Babiš a objednává pro přítomné studenty dvanáct becherovek.

Pevné spojenectví s Hradem

Vraťme se na chvíli z Vertiga k současné vládní krizi. Twitterový účet s falešným jménem Julius Šuman zveřejnil třetí nahrávku s Andrejem Babišem.

Na ní se ministr financí opět potkává s novinářem Mladé Fronty DNES Markem Přibilem a mimo jiné nahlíží do živých policejních spisů ke kauze Berreta.

Zeman zároveň obdržel návrh předsedy vlády na odvolání Andreje Babiše k 9. květnu 2017. Za této situace zamířil Babiš na Hrad.

Spojenectví Zemana a Babiše je veřejným tajemstvím. Oba díky němu oslabují pozici premiéra Bohuslava Sobotky, který minulý týden rozpoutal pokus o odvolání Babiše z vlády.

Po jednání přichází vyjádření Hradu. “Prezident republiky konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání,” píše hradních stránkách Jiří Ovčáček.

“Dále konstatoval, že návrh na odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany. K právoplatnému odvolání by proto bylo nutné vypovězení koaliční smlouvy.”

Spojenectví tedy zjevně funguje.

Vyrostl jsem na Citibank

Vládní krize má však svůj základ v pochybnostech kolem toho, jak Babiš daní své příjmy, za jakých okolností jeho Agrofert emitoval korunové dluhopisy, a dokonce i to, kde vzal Andrej Babiš původní kapitál na nákup Agrofertu.

“Jak jde vybudovat miliardovou firmu bez toho, aniž byste se za tu dobu nepotkal s politiky z mainstreamu?” zkouším otázku, která mi dlouho vrtá v hlavě.

“Aby bylo jasno, já jsem nikdy žádné prachy politikovi nedal,” ohrazuje se hned Babiš. “Já jsem koupil Prechezu, 1997, kdy byla v  p*deli, koupil jsem ji za 525 milionů a za pár roků vydělala za rok 700. Nic jsem nekoupil od státu. Já jsem vyrostl ze Citibank. Nevyrostl jsem na českých bankách, já jsem neměl úvěry v českých bankách,” vysvětluje.

“Dneska mě zkouší politici z toho, jak jsem podnikal. No, podnikal jsem přes své firmy a když Kalousek udělal ten zákon na dluhopisy a posr*l to a Sobotka mohl hlasovat pro zdanění a nehlasoval… Ty chceš platit daně víc než je zákon? Nikdo nechce platit daně víc než je zákon,” brání se.

Posílá všechny kritiky do patřičných mezí a označuje vše za kampaň.

Já vás zvu na Čapí hnízdo

Babiš nechodí pro vulgaritu daleko. V neděli se svěřil předseda lidovců Pavel Bělobrádek, že Babiš se vulgaritám nevyhýbá ani na oficiálních politických jednáních.

Bělobrádek v České televizi poznamenal, že Babiš ostatní na diskusi předsedů poslaneckých klubů a předsedů politických stran posílal „do ženských pohlavních orgánů“.

„Možná někteří bývalí předsedové vlády by si celou situaci s panem Babišem vyřídili ručně,“ okomentoval chování šéfa hnutí ANO Bělobrádek s tím, že on a Sobotka jsou „v podstatě klidní lidé“.

„Musím se smát, když pak (Babiš) říká v médiích, že on takhle mluví jen u lidí, kteří jsou na to zvyklí. Já na to zvyklý nejsem a zvykat si nehodlám,“ řekl.

K ostrému slovu neměl Babiš daleko ani mezi studenty ve Vertigu. Ukázal ale i vlídnější tvář:

“Já vás tady všechny zvu, zorganizujte zájezd na Čapí hnízdo, dostanete řízek z Vodňanského kuřete a podíváte se na místo, kde je nainvestována téměř jedna miliarda,” obrací se na širší společnost Babiš. Část přítomných to vítá, u jiné lze slyšet určitá ironie v hlase.

“Moje první dcera řekla, tati my si tady seženeme s paní Mayerovou 50 milionů dotací z Evropy. Kur*a, proklínám ten den,” vrací se Babiš ke kauze o financování celého projektu.

“A řekněte mi jeden evropský projekt, který, za chvíli budeme na miliardě, který nadrbal do toho někdo 950 milionů vlastních… To jsou sra*ky. Já vás zvu. Přistavíme vám autobus,” slibuje vespolek.

Někteří si vyměňují čísla a zdá se, že část přítomných vzala výzvu vážně.

“Čapí hnízdo dělal jeden mladej kluk z Olomouce. Čapí hnízdo prodělává 30 milionů ročně, chodí tam 40 tisíc lidí ročně,” vrací se Babiš k tématu.

“Až pojedeme na Čapí hnízdo, já vezmu slivku, a po cestě vám vysvětlím, co je to Čapí hnízdo,” slibuje rozšafně hejtman Okleštěk. “Co šéf jednou řekne, to platí,” dodává vážněji.

Stát jako firma

“Jak vnímáte to, že vás pan Jančura označuje za autoritáře?” ptám se Babiše.

“Ale co je autoritářský?” ptá se Babiš, jako by špatně slyšel mou otázku.

“No, že nejste úplně demokrat,” nabízím možnou variantu.

“A kdo je dneska demokrat?” pouští se do mě mladík, který sedí vedle Babiše.

“Přece v tý firmě musí někdo ve finále rozhodnout,” vysvětluje Babiš.

“A je stát firma?” zkouším kontrovat.

“Ale je to velká škoda, že stát není rodinná firma. Já řídím finance jako rodinou firmu. A včera byla zpráva, že Česká republika je druhá nejlepší v Evropě za Lucemburskem v zadlužení,” otáčí Babiš.

Kdo je podle ministra financí páteř společnosti? Soukromníci. “Lidi, co podnikají, platí daně.”

Vláda prý zavedla nepopulární kroky jako kontrolní hlášení a EET, ale prý nabízí lepší podmínky pro podnikání než vlády předešlé.

A že se Babiš dlouhodobě proti vládě vymezuje?

“Já se vymezuji vůči socanovi. Proti organizovanému zločinu Chovancovi. Proti bezpáteřnému zm*dovi, který se nenaučil anglicky, jediný premiér v Evropě, a ten p*čus, co nikdy nepracoval a vůbec neví, co je firma, vůči němu se vymezuju a s takovými lidmi už ve vládě nikdy nebudu,” říká na adresu koaličních partnerů Babiš.

Všechno prý stojí na lidech; i případné koalice. “Je to o lidech. Já potřebu být s lidmi, se kterými si rozumím… s Kuberou, s Čunkem i ten Půta je dobrej,” nabízí plejádu politiků, se kterými by s uměl představit spolupráci.

NATO – útočný pakt a zelená karta pro Jágra

“My jsme součástí NATO a Evropské unie. Byl jsem na večeři s generálním tajemníkem NATO. Ten p*čus Sobotka seděl vedle mě a vedle něj stál tlumočník. Já jsem říkal: NATO se musí změnit z obraného paktu na útočný,” popisuje své vidění zahraniční politiky Babiš.

“Trump zaútočil. Poslal 60 tomahawků. Zájmy USA, Kanady a Turecky jsou jiné než zájmy Evropy. My Evropané musíme říct, že tohle je náš kontinent. Proč je Řecko v Schengenu a Chorvatsko ne? Já ručím Jardovi Jágrovi za Zelenou kartu do USA. Kur*a. Proč mu ten Obama nedá v přímém přenosu v CNN tu Zelenou kartu a neřekne: Hele Jardo, ty jseš druhej nejlepší hokejista v historii NHL?” ptá se Babiš. “Musí projít tím imigračním řízením,” odpovídá si.

“Moje dcera studovala Boston univerzity. Měla slíbenej flek. Po 11. zářím jí řekli, víš co, máš smůlu i jako studentce univerzity,” vzpomíná.

A co lidi v ANO?

“Co říkáte na to, že se Martin Komárek jezdí učit vládnout k polské PIS?” ptám se předsedy.

“To je p*čus,” odpovídá krátce Babiš.

“Takže nejste spokojen s lidmi, které máte ve vlastní straně?” přichází otázka z davu.

“Ne, nejsem.”

Jako jednoho z ideálních jmenuje Pavla Juříčka, podnikatele z Opavska. Právě podnikatelé a soukromníci se však obrací spíše k ODS a Soukromníkům. S Ivo Valentou, který za Soukromníky kandiduje a patří mezi sponzory ODS, se Babiš nemá dlouhodobě příliš v lásce.

“Valenta dal ODS třicet mega, oficiálně říká deset,” útočí Babiš.

Jak to ví? Prý tak, že mluví s lidmi. Babiš se staví proti hazardu, údajně nedávno dostal dopis od matky, jejíž syn se oběsil, jelikož se věnoval hazardu.

“Takže pro vás není přijatelný ani Michal Horáček?” ptá se – v souvislosti s hazardem kdosi od stolu.

“Horáček byl kámoš Havla. Vyjednávali s komunistama, když se podíváte na fotky,” odpovídá poněkud mimo téma.

Přichází i otázka na to, že sám Babiš prožil pád minulého režimu v Maroku.

“Ano, studoval jsem zahraniční obchod, abych se vypařil do p*dele. Mluvil jsem francouzsky a čekal jsem na to osm letabych vycestoval.”

Babiš se musí rozloučit, jelikož je třeba vyřešit nějaké formality s vedením festivalu.

“Kluci, kdybyste měli problém, stavte se kdykoliv na hejtmanství,” obrací se na studenty důvěrně hejtman Okleštěk.

Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Lidovecké konce

15:16 Jiří Weigl: Lidovecké konce

Blíží se konec pro naši zemi nepříliš úspěšného roku. Všeobecná nejistota je ohromná, budoucnost prů…