Jan Bureš: Proč Česko zatím nedoplácí na obchodní války tolik jako Německo?

10.10.2019 16:18 | Zprávy

Střet Číny a USA začíná mít řadu nezamýšlených důsledků. Posledním z nich jsou problémy americké NBA s odchodem skoro všech čínských sponzorů. To vše po nevinném tweetu generálního ředitele Houston Rockets, ve kterém podpořil protesty v Hongkongu. I když byl tweet rychle smazán a následovala omluva soudruhům v Pekingu, bylo pozdě.

Jan Bureš: Proč Česko zatím nedoplácí na obchodní války tolik jako Německo?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Když opustíme svět NBA, mezi největšími světovými ekonomikami stále sklízí největší trable a problémy Německo. S nikým přímo obchodně neválčí, ale klesající objem globálního obchodu na něj dopadá nejcitlivěji a největší evropská ekonomika má namířeno do recese. To ostatně potvrdila i poslední čísla za srpnový průmysl. Ta sice po delší době překvapila pozitivně, v celkovém souhrnu za třetí kvartál ovšem zůstává německý průmysl v hlubokém mínusu. Přesný opak stále platí pro Česko - i když srpen přinesl po delší době o něco horší čísla (zejména ve strojírenství), celkový obrázek je stále pozitivní. Podívali jsme se proto trochu detailněji na důvody dosavadní odolnosti Česka vůči poklesu globálního obchodu.

S použitím světových input-output tabulek (databáze WIOD) jsme porovnali citlivost Česka a Německa na zpomalení finálních vývozů do nejrůznějších světových ekonomik. Hlavní výhodou tohoto přístupu je, že cílí přímo na finální poptávku (na spotřebu a investice) po českých a německých vývozech. Neberou se v potaz vývozy, které jsou dál re-exportovány (respektive sledují se až do cílové destinace). Tím pádem se dá na rozdíl od hrubých vývozů/dovozů přímo dopočítat dopad jednotlivých regionálních šoků do přidané hodnoty a HDP v Česku a v Německu.

Co se stane, když poklesne poptávka po finálních dovozech

Co nám nakonec vyšlo? Německá ekonomika je o poznání víc zranitelná vůči výpadkům poptávky jak z Číny, tak z USA - není tedy divu, že dopad současné obchodní války je zatím v české ekonomice cítit méně (viz graf). Na druhou stranu platí, že Česko je při porovnání s Německem daleko více závislé na poptávce ze sousedních středoevropských ekonomik. A těm se v tuto chvíli daří z různých důvodů (menší expozice vůči Číně, strukturální fondy) také velice dobře. Tato vazba na středoevropský obchod tedy imunitu Česka jenom posiluje. Znamená to tedy, že máme vyhráno? Vůbec ne. Největší problém by měla celá střední Evropa a s ní i Česko, kdyby začaly slábnout i útraty německých spotřebitelů - jinak řečeno šokem zvenčí by se nakazily i německé domácnosti, které jsou zatím odolné (sentiment se zhoršil, ale útraty ne). Pak by veškerá dosavadní imunita Česka mohla vzít rychle za své…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Konečně taky něco pro lidi

12:26 Zbyněk Fiala: Konečně taky něco pro lidi

Větší volnost v kombinaci místních energetických zdrojů podle schváleného Lex OZE III umožní obcím o…