Jiří Paroubek: Překvapivá zpráva z Glasgow - USA a Čína mají společný plán snížení emisí

11.11.2021 20:04 | Komentář

26. klimatická konference o změně klimatu (COP26), která probíhá v Glasgow od 1. do 12. listopadu, včera přinesla překvapivý výsledek.

Jiří Paroubek: Překvapivá zpráva z Glasgow - USA a Čína mají společný plán snížení emisí
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Americký vyjednavač John Kerry a čínský vyjednavač Xie Zhenhua včera vyhlásili, že Spojené státy a Čína podepsaly společnou deklaraci o boji proti emisím.

Tato deklarace obsahuje vymezení klíčových oblastí vzájemné spolupráce, což jsou zejména snížení produkce metanu a dále emisí z dopravy, energetiky a průmyslu. Obě země vyjádřily v deklaraci zájem v příštích deseti letech spolupracovat na snižování emisí skleníkových plynů. Protože se jedná o státy, které jsou největšími emitenty skleníkových plynů na světě, je tento projev společné vůle velmi významný. Je vlastně klíčový pro snahu o snížení globálního oteplení v příštích deseti letech o 1,5 stupně celsia.

Jak řekl americký vyjednavač Carry, obě země „…souhlasily pracovat společně na emisích v této rozhodující dekádě. Toto je „cestovní mapa“ pro naše země a budoucí spolupráci…, …Toto je o vědě…“.

Jak sdělili představitelé obou zemí, spolupráce na deklaraci probíhala mezi týmy obou zemí od února t.r., přičemž se uskutečnilo cca 30 virtuálních či osobních jednání.

Čínský reprezentant Xie sdělil, že: „Klimatická změna přichází jako rostoucí urgentní výzva. Doufáme, že tato společná deklarace pomůže dosáhnout úspěchu Glasgowské konference (přesněji: COP26)."

Ještě minulý týden se obě mocnosti kritizovaly. Prezident USA Biden, který se zúčastnil konference osobně, kritizoval neúčast čínského prezidenta Xi na konferenci. Naopak čínský prezident mu vrátil tento atak, když v interview pro britský list The Gardien řekl: „Nejsme jako některé země, které vystoupily z Pařížské dohody…“.

Jinak řečeno, pokud budou oba dva hlavní emitenti skleníkových plynů ve světě postupovat podle této dohody, mají i oběti (zejména finanční nároky, vyplývající z plánu Green Deal), které chce přinést v této oblasti Evropská unie, smysl.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Lidovecké konce

15:16 Jiří Weigl: Lidovecké konce

Blíží se konec pro naši zemi nepříliš úspěšného roku. Všeobecná nejistota je ohromná, budoucnost prů…