Vtip ovšem je v tom, že všechny ostatní zdravotní pojišťovny tento problém vyřešily pomocí jednoduché pomocné aplikace. I naprostý laik v oboru výpočetní techniky, jakým lékař je, tak vidí zcela jasně, že problém je řešitelný na straně VZP, úpravou webu. Namísto toho ale musí lékař putovat na poštu a shánět druhý certifikát, velmi podobný tomu, který už má.
Navíc problém se dá na straně VZP vyřešit také povolením certifikátů vydávaných SÚKL, které lékaři používají pro eRecept a eNeschopenku. Tato úprava by nestála vůbec nic a spočívá zřejmě v doplnění jednoho slova do zdrojového programu. Ani to však VZP není schopná udělat. Na druhé straně organizuje pomoc lékařům, jimž skončil přístup na web a nový certifikát nejsou s to si zajistit. Dokonce pověřené pracovnice VZP samy objíždí lékaře a ověřují jejich totožnost s cílem nastavit přístup aspoň klasicky pomocí jména a hesla. S ohledem na šíření koronaviru je to opět situace bizarní a neuvěřitelná.
Napsal jsem na toto téma dopisy představitelům VZP i ministrovi zdravotnictví, ale nedostal žádnou odpověď. Pouze automatické echo, že děkují a problémem se bla bla... a také ovšem ujištění, že VZP chrání naše lesy.
Až půjdete na poštu a potkáte svého zmateného lékaře (v doprovodu otráveného informatika) a budete si říkat, proč zrovna zdravotník tu musí být a roznášet nákazu, nedivte se: jdou totiž pořídit druhý, úplně zbytečný certifikát, jen proto aby VZP nemusela nic měnit – a mohla v klidu dál chránit naše lesy.
Karel Koryntka
programátor ve zdravotnictví
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV