Milan Frydrych: Okénko trhu

19.06.2018 20:33 | Zprávy

Americká administrativa zvažuje druhé okolo obchodních sankcí vůči Číně jako odpověď na čínská protiopatření. Na rozdíl od prvotních sankcí, které cílovaly primárně průmyslové výrobky, druhý balíček opatření by se zaměřil na mnohem širší spektrum produktů.

Milan Frydrych: Okénko trhu
Foto: www.pujcka.co
Popisek: peníze, ilustrační foto

Po prvotních clech v hodnotě 50 mld. dolarů by výše dalších restrikcí mohla dosáhnout hodnoty až 200 mld. dolarů. Čína slíbila odvetné opatření. Nicméně ve stejné výši to nezvládne, jelikož za minulý rok dovezla z USA zboží v hodnotě pouhých 130 mld. dolarů. Amerika tak minulý rok dosáhla vůči Číně deficitu ve výši 376 mld. dolarů. Kroky americké administrativy kromě Evropské unie sledují také asijské země, jelikož řada z nich patří do čínského dodavatelského řetězce, např. elektronických produktů. Pro Ameriku by to znamenalo vyšší ceny dováženého zboží, které by srazily dolů spotřebitelský optimismus a zvýšily tlaky na již tak rychle rostoucí spotřebitelskou inflaci. 

Zdá se tak, že se roztáčí spirála odvetných opatření. Funkcionář ECB P. Lane sdělil, že globální ekonomika vydrží obchodní napětí, ale další eskalace konfliktu by mohla mít závažné následky. Zvýšenou nejistotu na trzích můžeme pozorovat již dnes. Euro a měny ve střední Evropě oslabily a naopak vzrostly ceny amerických dluhopisů, zlata či hodnota japonského yenu. Koruna oslabila nad EUR/CZK 25,80 a zvyšuje šance na rychlejší utahování tuzemských měnověpolitických podmínek ČNB. 

Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny se základní sazbou na 0,9 % (v případě Maďarska se jedná o tříměsíční sazbu) a to navzdory nedávnému výprodeji maďarského forintu, kdy se kurz dostal nad EUR/HUF 324, nejvyšší úroveň za více než tři roky. Spotřebitelská inflace dosáhla v květnu 2,8 % r/r a je tak jen dvě desetiny procentního bodu od cíle MNB. Centrální banka riskuje další výprodej forintu a ztrátu kredibility na mezinárodních trzích, jelikož očekávání na utahování měnové politiky rostou. Původní plán zněl ponechat velmi příhodné měnověpolitické podmínky do konce tohoto desetiletí, ale poslední vývoj naznačuje, že MNB své předsevzetí nebude schopna udržet, aniž by nečelila ztrátě důvěry. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

17:17 Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

Kolem soudců, státních zástupců, špiček policie a vůbec celé justice se v naší společnosti našlapuje…