Radost ze zploštění inflačního vývoje je však předčasná. Vrchol má spotřebitelská inflace stále před sebou a již v srpnu dojde k výraznějšímu nárůstu směrem k 20 % s ohledem na další růst cen elektřiny a plynu pro domácnosti.
V meziměsíčním srovnání se v červenci nejvíce zdražovalo v oddílu rekreace a kultura a to především kvůli dražším sezonním dovoleným, jejichž ceny vzrostly o 23 %. Toto číslo sice působí na první pohled hrozivě, avšak nevybočuje z pravidelné sezónnosti, když v červenci dovolené s komplexními službami rostou meziměsíčně o necelou čtvrtinu. Dále v červenci zdražovaly i potraviny a energie, avšak především u elektřiny a plynu bylo zdražování relativně umírněné. To se však v srpnu opět změní. V červenci došlo ke zlevnění alkoholu či oděvů a obuvi.
V meziročním srovnání zůstal i v červenci těžištěm cenového růstu oddíl bydlení, voda, energie a paliva (zhruba třetina inflace) a to především kvůli prudkému růstu cen elektřiny, plynu a tzv. imputovaného nájemného. Až na výjimky se však výrazně zdražovalo ve všech oddílech spotřebního koše. Z citlivých položek dále významně zdražovaly potraviny. Meziročně výrazně dražší byly ceny v oddílu doprava a to jak u pohonných hmot, tak i u automobilů. Rostoucí náklady v kombinaci se silnou poptávkou domácností se i nadále promítaly do zdražování v oddílu stravování a ubytování. V souhrnu v červenci opět prudce zdražovaly ceny zboží i služeb.
Kulminace inflace se kvůli extrémně silnému růstu cen energií pravděpodobně posouvá až do závěrečné třetiny letošního roku k 20 %. Zřetelnějšího zpomalení inflace se však dočkáme nejdříve na začátku příštího roku. Pro letošní rok je nutné počítat se souhrnnou inflací v rozmezí 16 – 17 %.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV