Restriktivní vládní opatření se i v únoru negativně promítala do maloobchodních tržeb, když řada segmentů maloobchodu měla nuceně omezenou činnost. Právě s ohledem na vládní omezení lze však samotná únorová čísla hodnotit pozitivně. Oproti lednu totiž maloobchodní tržby vzrostly o 2,8 % a v meziročním srovnání po očištění o kalendářní vlivy pokles maloobchodu činil jen 3 % (bez očištění meziroční pokles činil 5,8 %).
V únoru oproti lednu po sezónním očištění vzrostly především tržby za nepotravinářské zboží (4,0 %), kde byl však v rámci segmentů vývoj značně diferenciovaný. Rostly ale i tržby za potraviny (1,9 %) a za pohonné hmoty (1,3 %).
Slušný výsledek únorového maloobchodu, samozřejmě s ohledem na vládní opatření, si lze vysvětlit realizací spotřebitelské poptávky nákupy prostřednictvím internetových obchodů. Prodeje přes internet a pomocí zásilkové služby totiž meziročně vzrostly o 41,7 %. Za první dva měsíce letošního roku prodeje přes internet meziročně vzrostly více než o třetinu. V březnu lze přeci jen očekávat zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet, ale rozhodně ne z toho důvodu, že by se spotřebitelé začali od internetových prodejců odklánět, nýbrž kvůli vysoké srovnávací základně z loňského března. Se začátkem pandemie v ČR byl totiž loňský březen prvním měsícem, kdy došlo k razantnímu nárůstu prodejů přes internet.
Zatímco internetovým obchodům se v únoru dařilo, tak kamenné obchody v únoru nepřekvapivě vykázaly pokles tržeb. Meziroční pokles tržeb o více jak dvě třetiny pokračoval v prodejnách s oděvy a obuví. Hluboký pokles tržeb však vykázaly i prodejci výrobků pro kulturu, sport a rekreaci či výrobky pro domácnost. Nedařilo se ani prodejcům počítačů.
Únorová čísla z maloobchodu opět nastínila negativní vývoj pro 1. čtvrtletí letošního roku. Vládní omezení pokračovala i v březnu, což se negativně promítlo jak do samotného maloobchodu, tak i do spotřeby domácností. Zatímco mezikvartálnímu poklesu HDP se ČR ve 4. čtvrtletí loňského roku dokázala vyhnout, tak v 1. čtvrtletí letošního roku se to již nepovede. Nezaměstnanost v ČR zatím zůstává nízká a domácnosti dostaly významný impuls v podobě zrušení superhrubé mzdy, avšak vyšší čisté mzdy není příliš kde utrácet. Zároveň v 1. čtvrtletí letošního roku postupně klesala spotřebitelská důvěra. Výraznější oživení domácí spotřeby je možné očekávat teprve od 2. čtvrtletí.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV