Ondřej Kosina: Kdo způsobil hladomor v Jemenu?

28.04.2017 11:52 | Zprávy

V Jemenu se odehrává jedna z největších humanitárních katastrof současnosti bez velkého zájmu médií. Zásadní roli v jemenské tragédii hraje Saúdská Arábie – středověká brutální diktatura, která je spojencem Západu – a možná proto není záhodno, aby se pravdivě informovalo o tom, čeho se Rijád v nejchudší arabské zemi dopouští.

Ondřej Kosina: Kdo způsobil hladomor v Jemenu?
Foto: Archiv
Popisek: Jemen

Rijád versus Teherán

Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Hádího, kterou podporují USA, Saúdská Arábie a další monarchie Perského zálivu a menšinovým šíitským kmenem Hutíů, jimž pomáhá Írán, trvá od roku 2014 a dosud si vyžádal na deset tisíc obětí. Vláda kontroluje převážně jih a východ země, zatímco povstalci ovládají sever a západ včetně metropole San‘á. Američané obvinili Írán, že destabilizuje region, avšak ani slovem se nezmínili o válečných zločinech tzv. arabské koalice ani o tom, že Saúdové podporou povstaleckých teroristických skupin dlouhodobě destabilizují Sýrii.

Zlá a hodná al-Káida

V souvislosti s chaosem vyvolaným občanskou válkou se v Jemenu silně aktivizuje i místní al-Káida, na kterou USA podnikají nálety, neboť ji považují za jednu z nejnebezpečnějších buněk na světě. Při jednom z náletů navíc Američané usmrtili šestnáct civilistů, z čehož polovinu tvořily ženy a polovinu děti. Na celé záležitosti je pikantní, avšak pro americkou zahraniční politiku příznačné, že zatímco jemenskou al-Káidu likvidují, její syrskou odnož – bývalou Frontu an-Nusra – fakticky podporují. Raketový útok na základnu syrské armády nařízený D. Trumpem totiž tuto teroristickou skupinu ovládající Idlíb a okolí strategicky posílil.

Kdo může za hladomor?

Jemenu hrozí akutní hladomor, neboť podle statistik OSN trpí nedostatkem potravin dvě třetiny z 27 milionů obyvatel, přičemž bez pitné vody se ocitlo až 19 milionů Jemenců. Dětská podvýživa se zvýšila v posledním roce o 63 %. Saúdové masivním bombardováním poničili civilní infrastrukturu i řadu nemocnic, kde chybí léky. Školy jsou zavřené a těžkými boji byl zničen přístav v Hudajdá, kudy se do země dostávala humanitární pomoc. Jemen je závislý na dovozu potravin a právě námořní blokáda ze strany tzv. arabské koalice způsobila nedostatek jídla a hrozící hladomor.

Závěr

Vojenská intervence koalice devíti arabských států pod vedením Saúdské Arábie v občanské válce v Jemenu trvá od března 2015 a je prováděna bombardováním, námořní blokádou i nasazením pozemní armády. Je pozoruhodné, že přes masivní nálety a technickou i početní převahu se dosud tzv. arabské koalici s podporou USA nepodařilo šíitské rebely porazit. Zdá se, že co byl Vietnam pro Američany a Afghánistán pro Sověty, bude Jemen pro Saúdy.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

15:16 Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

Předcházejí článek Netečná veřejnost byl provokací, která měla vzbudit zájem veřejnosti o zmatenou n…